Trnavský panelák ukrýval na streche dvanásťpochodového domu LTE vysielač najmladšieho slovenského oeprátora. 4ka ukázala novinárom používané technológie a aké výhody ponúka oproti konkurentom. Veľkou výhodou je, že na budovanie siete používa novšie komponenty než operátori, ktorí svoje siete stavali už pred rokmi. Tí síce takisto modernizujú a vymieňajú staršie zariadenia za modernejšie, no majú s tým zvýšené náklady.
4ka využíva technológie od čínskeho výrobcu ZTE a ako sme sa dozvedeli od technického riaditeľa Swan Mobile Patrika Kollarociho a manažéra RAN sietí Radoslava Poláka, už dávno neplatí, že čínski dodávatelia patria medzi menej kvalitných. V čínskych továrňach sa dnes vyrába množstvo komponentov a zariadení, ktoré používajú aj konkurenční operátori.
Postaviť a sprevádzkovať ďalší vysielač je otázkou niekoľkých dní. Operátor na to nepotrebuje žiadny vrtuľník, stačí pár chlapov, ktorí na strechu vynesú dve skrine s potrebnou technikou, každá váži približne 80 kg, ďalšie potrebné zariadenia (napríklad na chladenie), anténu, kabeláž a za štyri či päť dní je nový 4G vysielač pripravený na spustenie.
Väčším problémom je získanie všetkých potrebných povolení. To môže podľa lokality a okolností trvať niekoľko mesiacov až rok. Treba získať súhlas vlastníkov, ohlásiť stavbu na miestnom úrade a prihlásiť sa v elektrárni na odber elektrickej energie.
Srdcom BTS-ky sú okrem stožiaru s anténou dve plechové skrinky, z nich jedna ukrýva 2G a 4G moduly (v budovaní 3G operátor nevidí zmysel), druhá záložné batérie. Tie sa starajú o správne fungovanie i pri výpadku prúdu. Vystačiť by mali aj pri niekoľkohodinovom výpadku elektrickej energie, podľa Patrika Kollarociho poskytnú bez problémov energiu na osem hodín.
Batérie sú citlivé na chlad a teplota okolia by nemala klesnúť k nule, preto je teplota regulovaná a sledovaná aj na diaľku. Pokiaľ by výpadok trval dlhší čas, o dodávku energie sa postarajú zamestnanci Swanu. Použijú naftový agregátor. Vážnejšie problémy s vandalmi, ktorí by poškodzovali vysielače, zatiaľ operátor nemal.
Operátor sa pripravuje aj na prenos hlasu cez 4G, tzv. VoLTE. Vo všetkých staniciach má túto technológiu implementovanú, takže až príde ten správny čas, odhaduje sa po roku 2020, 4ka bude na spustenie technológie pripravená. Zatiaľ ani nie je na trhu dostatok telefónov s podporou VoLTE.
A prečo môžete zrazu stratiť signál v miestach, kde ste doteraz problém s kvalitou nemali? Paradoxne za to môže zahusťovanie siete. Hlavne v prípade, že ste na okraji dosahu pokrytia. Tým, že v okolí pribudne ďalší vysielač môže byť telefón "zmätený", alebo za zlým signálom môže byť zmena v natočení antény a úprave vyžarovania, ku ktorému operátor pristúpil po dobudovaní ďalšieho vysielača v okolí. Takže niekto signál získa, no iný môže mať zrazu s kvalitou príjmu problémy.
Aktuálne 4ka pokrýva vlastnou LTE sieťou viac než polovicu populácie Slovenska a je k dispozícii vo vyše 60-tich mestách. Kompletný zoznam pokrytých miest nájdete na stránke operátora. Tam kde nemá vlastné pokrytie využíva národný roaming, ktorý poskytuje Telekom.
Diskusia k článku:
Rastislav.j 09.05.2016 - 08:25
A na akých frekvenciách by SWAN chcel to 3G stavať? keby ten zmysel videl
Manobb09.05.2016 - 09:41 Trvalý odkaz
OT:
Ešte nech nám ukážu fotky tých zvyšných 89 vysielačov, aby sme to mali kompletné ... :-)
Milenec09.05.2016 - 18:51 Trvalý odkaz
Až v roku 2020? Óóój ...
marian29.05.2016 - 22:46 Trvalý odkaz
Radšej nech maju v každom meste uplne pokritie siete,lebo na vychode je to katastrofa!Hlavne že su najlacneši na trhu a ked ste pripojeny cez roamingovu sieť cez internet tak vam osobitne stahuje z kreditu 4centy za 1Mb okrem toho čo mate zaplatene za balik dat.Dobry blaf ked nemate uplne pokritie a samozrejme na vychodňarov.Keby som vedel že su taky fajny ani nedavam centofku.
funboy12.10.2016 - 16:31 Trvalý odkaz
A už je to tady, Milenec. 4ka má už tuším rok 2020
Je to prosto operátor, kde zajtra už znamená včera :-)
http://www.fony.sk/clanky/11696-4ka-spusta-volte-prenos-hlasu-cez-lte-s…