Stretnutie mladých IT nádejí na Campus Party v Londýne

Uplynulý týždeň opäť patril geekom, študentom, mladým vývojárom a IT nadšencom. V londýnskej O2 Arena sa ich stretlo 10 000, aby počas šiestich dní sledovali vyše 500 hodín prednášok a dostali možnosť prezentovať aj svoje vlastné nápady.

Technologický festival Campus Party Europe je najväčším podobným podujatím v Európe. Od 2. do 7. septembra ho hostila O2 Arena na juhovýchode Londýna. Organizátori tu pripravili vyše 500 hodín prednášok, workshopov, ale aj stánkov najrôznejších technologických firiem a miesto pre stretávanie sa a výmenu skúseností, ktoré využilo viac než 10 000 účastníkov.

Na hlavnom a siedmich ďalších pódiách vystúpili napríklad zakladateľ internetu Vint Cerf, ktorý vytvoril TCP/IP protokol ešte v roku 1985, John "maddog" Hall ako priekopník open source filozofie a šéf Linuxu, ale aj mladé nádeje; 17-ročný Luis Iván Cuende s prednáškou o Bitcoine a len 13-ročný programátor iOS aplikácií Jordan Casey.

Všetky prednášky sú k dispozícii aj na Youtube kanáli Campus Party.

Kruhová O2 Arena bola rozdelená do viacerých častí. Najväčšiu tvoril priestor so stolmi, kde mohli účastníci pracovať na svojich projektoch, zdieľať informácie a prípadne počas týždňa nabíjať svoje notebooky či mobilné telefóny. Pokiaľ sa však dokázali popasovať s redukciami a vypínačmi na britských elektrických zásuvkách. Viacerí dokonca prišli s veľkými desktopovými skrinkami, keďže Campus Party je aj stretnutím hráčov a nadšencov on-line hier. Tí najlepší vo FIFE 13 a Grand Turismo 5 mohli odísť bohatší o niekoľko stoviek libier.

Hneď vedľa sídlila časť so stánkami firiem, ktoré predstavovali svoje produkty a zbierali spätnú väzbu k svojím službám. Nás však pochopiteľne najviac zaujali stánky Microsoftu a Sony. Microsoft okrem novej konzoly Xbox One ukazoval aj stále lacnejš tablet Surface. Ten by sa už čoskoro mohol dočkať svojho nástupcu vo viacerých veľkostiach uhlopriečky. Sony zas priviezlo Xperiu Z1. V ten istý deň ako na IFA v Berlíne sme teda mali možnosť pozrieť si ju aj v Anglicku. K novej Xperii a k dizajnu produktov Sony sa vrátime v samostatnom článku.

Samostatnú časť potom tvorila miestnosť pre keynotes a hlavný program festivalu. Veľké pódium obsadili moderované diskusie o bezpečnosti, hackovaní, vede, budúcnosti internetu a ženách v technologickom biznise. Konal sa tu tiež úvodný a záverečný ceremoniál.

Ďalších sedem pódií hostilo ostatných speekerov rozdelených podľa tém, o ktorých prednášali. Pythagoras Stage bol napríklad zameraný na programovanie, ostatné na bezpečnosť, sociálne médiá, astronómiu, startupy, hry alebo foto / video. Multifunkčnú arénu podobné podujatia popri hudobných koncertoch okupujú pravidelne, jednotlivé sekcie sa teda navzájom nerušili, ani keď bežali súčasne.

Najvýraznejšiu časť z 10 000 návštevníkov Campus Party tvorili študenti, grafici a mladí programátori z krajín, kde na trhu pôsobí spoločnosť Telefonica. Početná slovenská výprava Campuseros cestovala do Londýna autobusmi, pričom účastníkov vyberal organizátor zo skupiny tých, ktorí v priebehu predchádzajúcich týždňov úspešne vyriešili jednoduchý rébus.

Pokiaľ práve nesledovali dianie vo vnútri arény, prípadne nespoznávali londýnske parky a pamiatky, pre všetkých bolo pripravené stanové mestečko. Z Campus Party sa počas šestnástich rokov stala pravidelná tradícia, po poslednom stretnutí v Berlíne a tomto v Londýne sa tak komunita túžiaca po rozbehnutí vlastných projektov alebo práci v IT spoločne uvidí na európskom vydaní festivalu zasa o rok.

Za zabezpečenie cesty a ubytovania na Campus Party Europe ďakujeme spoločnosti O2 Slovakia.

Diskusia k článku:

Začať diskusiu