Nokia N86 8MP

PRVÝ KONTAKT so smartfónom 3G slajder s 8 Mpix fotoaparátom s AF, GPS, Wi-Fi, 8 GB pamäte a 3,5 mm konektorom.

Základné parametre:

konštrukcia: vysúvacia,

OS: Symbian 9.3, S60 3rd edition, Feature Pack 2,

procesor: ARM11, 434 MHz,

frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSDPA

rozmery: 103 x 51 x 17 mm,

dĺžka otvoreného prístroja: 132 mm,

hmotnosť: 149 gramov (zistená: ???)

displej: aktívny, (AMOLED) 16 777 216 farieb, 240 x 320 b., 39 x 52 mm, uhlopriečka 66 mm (2,6"), aktívny pohotovostný režim,

fotoaparát: 8 Mpix (3280 x 2464 b.), LED blesk, autofókus, aktívny kryt objektívu, záznam videí (640 x 480 b., 30 fps), VGA kamera pre videohovor,

pamäť: 8 GB + microSD (do 16 GB),

správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,

globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA do 3,6 Mbps,

lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0 + EDR, kábel (microUSB), mass storage (online), Wi-Fi (UPnP),

hudba: MP3/AAC prehrávač, 3,5 mm konektor (adaptér s diaľkovým voládaním v balení), FM rádio (s RDS), A2DP,

ostatné 1: Java, minimalizácia (Java) aplikácií, multitasking, N-Gage, internetový prehliadač, videohovor,

ostatné 2: prehliadač dokumentov, GPS, blogovanie, akcelerometer, TV-výstup,

batéria: Li-Ion, 1 200 mAh, BL-5K,

výdrž: do 7 h hovoru / 363 h pohotovosti, 30 h hudby,

SAR: 0,76 W/kg (norma 2 W/kg)

Neobsahuje/nepodporuje:

xenónový blesk, HSUPA, rozpoznávanie hudby,

Softvérová verzia testovaného telefónu:

finálna

Obsah balenia:

mobil, batéria BL-5K, microUSB nabíjačka AC-10, USB kábel CA-101, stereo slúchadlá BH-83 s diaľkovým ovládaním AD-54, potrebné dokumenty.

fotkafotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Honba za megapixlami sa nevyhla ani Nokii. V jej portfóliu jednoducho nemôže chýbať fotomobil s väčším rozlíšením než 5 Mpix. Práve preto sa svetu predstavila Nokia N86 s prívlastkom 8MP. A ja sa stále nemôžem zbaviť pocitu, že práve takto mal vyzerať pokračovateľ populárnych dvojičiek N95 a N95 8GB.

Prvé, čo vás na

prekvapí, je jej hmotnosť. Ak si skontrolujete parametre, tak zistíte, že od Nokie N85 je ťažšia o 21 gramov a len jeden gram ju delí od modelu N97. Dokonca aj Samsung Innov8 je ľahší o 11 gramov. Rozmery sú však už v štandardných medziach. Pochváliť musím spracovanie mechanizmu vysúvania. Vôľa hornej časti je skutočne minimálna, no pritom sa oba diely navzájom nedotýkajú. Vysúvanie funguje oboma smermi na štýl legendárnej Nokie N95 a približne od polovice dráhy vám pomáha pružina. Zaujímavým detailom je ľahší pohyb pri odkrývaní alfanumerickej klávesnice než pri hudobných tlačidlách. Konštrukčným materiálom je plast, je príjemne matná, no predná opäť lesklá. Už tradične sa teda môžete pripraviť na boj s odtlačkami. Kryt batérie budete musieť kvôli vybratiu batérie alebo pamäťovej karty vylupnúť, občas sa pripravte na vyvinutie väčšej sily. V okolí fotoaparátu sa nachádza aj výklopný , ktorý zároveň môže spustiť aj niektorú z aplikácií. Vyberať môžete prakticky z celej ponuky. Po stranách objavíte niekoľko zaujímavých miest. sídli osamotený posuvný zámok klávesnice, ktorého prítomnosť oceníte už po pár minútach. sa, okrem dvojice reproduktorov umiestnených takmer v rohoch, nachádza aj regulátor hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Na objavíte microUSB a 3,5 mm konektor a tlačidlo vypnutia s možnosťou voľby profilu. V prednej časti ešte musím spomenúť nad displejom umiestnenú kameru pre videohovory a senzor snímania okolitého svetla.

Hlavným ovládacím prvkom je pomerne malý

, jeho stlačením v strede voľby zároveň potvrdzujete. V jeho okolí sú len malé výstupky, ako tlačidlá ovládania hovoru, dvojica softvérových, mazacie a tlačidlo pre vstup do menu. Posledné spomenuté plní zároveň funkciu dýchania a informovania o zmeškanej udalosti. Svetlo je ale tak slabé, že aj v interiéri ho ľahko prehliadnete. Všetky len mierne nad okolitý povrch a sú pomerne tuhé, no na druhej strane je v ich okolí veľa voľného priestoru, takže ovládanie je vcelku pohodlné. Nie každému však musí vyhovovať ich veľkosť. Odsunutím hornej časti nadol sa pred vami ukážu štyri tlačidlá ovládania hudobného prehrávača. Okrem toho môžu plniť aj funkciu zoomu a pomocných tlačidiel pri hrách. S ich ovládaním som bol spokojný, prílišná tuhosť je však cítiť aj tu. Posunom hornej časti nehor sa dostávame k alfanumerickej časti. Možno sa budem opakovať, no aj tu som sa stretol s pomerne veľkým odporom. Napriek dostatku miesta sa všetky tlačidlá sústreďujú v strednej časti a len mierne vystupujú nad povrch.

ponúka štandardné rozlíšenie QVGA, no podľa vzoru Nokie N85 používa aj táto novinka typ AMOLED. Farby sú veľmi pekné, displej ich zobrazí viac ako 16 miliónov. Jas môže regulovať spomínaný senzor, čo pomôže najmä v noci. Čitateľnosť pri silnejších slnečných lúčoch je dobrá, no na klasické TFT displeje od Nokie zatiaľ nemá. Degraduje to však aj pomerne lesklé krycie sklíčko. Dokonca aj pri priamom porovnaní so Samsungom S8000 Jet je na tom o niečo lepšie práve kórejský model. Operačný systém Symbian S60 verzie 9.3 s Feature Pack 2 ste už mali možnosť vidieť u viacerých modelov. Prepínať môžete medzi dvoma pohotovostnými obrazovkami, už v základe sa stretnete s výraznou prepojenosťou so službami Ovi. Pri prechádzaní menu vás môžu sprevádzať animácie, na otočenie mobilu zasa zareaguje polohové čidlo. Procesor s taktom 434 MHz dodáva dostatočnú energiu na plynulé prechody a animácie. Aj spúšťanie aplikácií je príjemne rýchle, verím, že novším firmvérom sa vyriešia aj občasné zaseknutia.

je najväčšou pýchou Nokie N86, prvý krát sa stretnete s označením 8 Mpix. Zároveň disponuje aktívnym krytom objektívu, dvojicou LED diód a autofókusom. Kvalitu fotografií môžete posúdiť sami. Ovládanie je tradične v štýle Nokie, takže prístup k nastaveniam máte na paneli vpravo. Jednotlivé položky si môžete podľa potreby zobraziť alebo skryť. Prítomné sú aj podrobnejšie nastavenia, ktorých je dostatok. Zabudovaný GPS modul môžete použiť aj na záznam polohy do EXIF info snímok. Pochváliť musím automatický režim , po vytvorení prvého záberu už stačí len mobilom pohybovať na ďalšie indikované pozície. Je to prakticky zabudovaná aplikácia Panoman, ktorú Nokia dávnejšie kúpila. Naopak, sklamaný som opäť zostal zo scény nočného režimu. Stále zapnuté automatické zaostrovanie pri nízke intenzite svetla nedokáže vytvoriť prijateľný záber. Nezostáva tak nič iné, ako podrobne upraviť používateľský režim. Najrýchlejšie sa k fotografiám dostanete cez Galériu, v ktorej sú zoradené aj podľa mesiacov, albumov alebo vlastných značiek. Nechýba možnosť úpravy, prezentácie či odosielania. Prítomné je aj prepojenie so službou Ovi a inými, takže zábery z dovolenky uvidia okamžite aj vaši priatelia.

Záznam videa je na veľmi vysokej úrovni. Kombinácia VGA rozlíšenia, rýchlosti 30 FPS a zvukového formátu AAC ma opäť raz dostala. Na videá je radosť pozerať aj v PC. Problém nerobí ani nahrávanie pri slabom svetle, v tom prípade oceníte osvetlenie pomocou dvojice diód. Listovanie vám uľahčí Video centrum, kde sú všetky natočené aj stiahnuté videá pekne usporiadané. Výhody stojana som sa rozhodol otestovať aj pri prehrávaní neupravovaných filmov. S použitím DivX prehrávača však videá stále výrazne sekali.

je v Nseries od Nokie už tradične veľmi dobrý. Skladby sú roztriedené podľa viacerých kritérií, nechýba vytváranie vlastných playlistov, priraďovanie obrázkov jednotlivým albumom, výber a manuálne nastavenie ekvalizéra aj spôsobu prehrávania. O ovládanie sa okrem hlavného štvorca starajú aj štyri špecializované tlačidlá, ktoré sa ukážu vysunutím hornej časti nadol. Hlasnú reprodukciu môže zabezpečiť už spomínaná dvojica reproduktorov. Pri vyššej hlasitosti je však už cítiť pomerne silné skreslenie zvuku. Chýbať nesmie štandardný 3,5 mm konektor, v balení objavíte aj predlžovací kábel s diaľkovým ovládaním a mikrofónom. Dodávané slúchadlá ma veľmi milo prekvapili. Výraznejšie síce reprodukujú basové zložky, ale kvalitou sa vyrovnajú iným bežne predávaným v cenovej hladine okolo 30 EUR. Veľmi som si pochvaľoval aj , ktorý sa v aute alebo na chatách tiež môže zísť.

je príjemným doplnkom a ponúka štandardné funkcie. Nechýba samozrejme automatické stiahnutie frekvencií priamo z internetu podľa zvolenej krajiny a mesta, podpora RDS a automatické preladenie frekvencie. Nokia nezabudla ani na s obrovským množstvom staníc rozdeleným podľa rôznych kategórií.

Prítomnosť GPS modulu som spomenul už skôr a len upresním, že rýchlemu nájdeniu polohy pomáha asistencia dátovej siete. Štart a nájdenie satelitov je otázka niekoľkých sekúnd. V základe objavíte nové

, ktoré poslúžia pri cestovaní autom aj pri chôdzi. Na výber máte režim 2D a 3D, zobrazenie mapy, satelitnej snímky a terénu. Novinkou je zobrazenie 3D budov, ale až po zakúpení licencie.

Vnútorná pamäť Nokie ohuruje svojimi 8 GB, ak vám to nestačí, tak stačí dokúpiť microSD kartu s maximálnou kapacitou 16 GB. Karta sa vkladá do slotu pod krytom batérie, tú však nie je potrebné vyberať. Veľkosť RAM je podľa údajov výrobcu 75 MB, počas testovania som sa s informáciou o jej nedostatku nestretol.

je prakticky bez zmien, množstvo kontaktov nie je limitované počtom. Výborne funguje vyhľadávanie, podľa potreby si môžete kontakty rozdeliť do skupín. Vďaka zaobleným rohom sa mobil pri telefonovaní dobre drží v ruke, aj keď pri dlhších hovoroch vám môže prekážať práve výrazná hmotnosť. Na výber máte šesť pripravených profilov, nechýba ani možnosť vytvárať vlastné. Na bohaté nastavenia som pri Symbianoch už zvyknutý, rovnako ako aj na prítomnosť časovania.

TIP: Pre bezplatnú online synchronizáciu kontaktov (aj pre Symbian, Windows Mobile) odporúčame Google Sync. Stačí navštíviť m.google.com/sync. Pozor, ako užívateľa vypĺňajte xxx@gmail.com a nie googlemail.com! Prenos kontaktov z jedného zariadenia do druhého (aj s iným OS) uskutočníte ľahko práve podľa tohto návodu vďaka Google Sync.

Textová komunikácia má svoj základ v spoločnom editore a schránke pre SMS a MMS správy. Pri písaní vám asistuje podľa potreby slovník T9 bez skracovania správy. Pri písaní SMS stačí pridať nejaký multimediálny obsah alebo predmet a zmení sa na MMS. Ich odstránením dôjde k spätnej zmene. Počet opäť nie je limitovaný.

E-mailový klient sa v prípade Nokie N86 už zjednotil do aplikácie Nokia Messaging. Nastavenia sú otázkou pár sekúnd, ale nájdu sa aj výnimky. Keďže sa systém snaží všetko nastaviť automaticky, tak u niektorých providerov si budete musieť nastavenia prejsť manuálne. Najmä v prípadoch, kde sa prihlasovacie meno líši od e-mailovej adresy. V tomto prípade som s nastavením strávil niekoľko minút. Zo začiatku sa mi aplikácia len tvrdohlavo odmietala spojiť s daným serverom, po niekoľkých pokusoch som sa dostal k ručnému zadávaniu. Potom už všetko fungovalo ako som chcel. Výborné je okamžité stiahnutie prijatých mailov. Nechýba nastavenie počtu stiahnutých správ, rovnako otvoríte aj prílohy. Ak však požadujete aj editáciu, tak si musíte licenciu dokúpiť.

TIP: V smartfónoch Nokia určite vyskúšajte Nokia Messaging v štýle služby BlackBerry.

V oblasti dátových prenosov by som výbavu Nokie N86 považoval za štandard. Nechýba samozrejme podpora dát od GPRS po HSDPA do rýchlosti 3,6 Mbps. Určite by potešila vyššia rýchlosť aj implementácia HSUPA. Vhod príde podpora Wi-Fi s podporou UPnP, no tu mi chýbalo prepojenie s pohotovostnou obrazovkou pri Horizontálnej téme. Lokálne ešte môžete využiť samozrejme Bluetooth alebo dátový microUSB kábel. Ten sa zároveň stará o prísun energie pre batériu.

prešiel určitými drobnými úpravami. Stále nedokáže otvoriť samostatne nové okno, ale pribudla možnosť vlastnej úpravy klávesových skratiek. Každým tlačidlom klávesnice tak môžete vyvolať funkciu, ktorú budete najviac potrebovať. Nechýba zobrazenie mini mapy a o navigáciu po stránke sa stará virtuálna šípka.

TIP: Prečítajte si články 3G (UMTS) a HSDPA.

Budíkov si môžete vytvoriť niekoľko, každý má možnosť ľubovoľného nastavenia opakovania.

ponúka mesačný, týždenný aj denný prehľad. Jednotlivé záznamy sú pomerne bohaté a novinkou je aj možnosť nastavenia odkladu opakovaného pripomenutia v rozsahu od 1 do 60 minút. Konečne som sa dočkal aj možnosti plánovania stretnutia s odoslaním pozvánky. Stačí vybrať kontakt, alebo zadať e-mailovú adresu, nastaviť detaily a uložiť.

Chýbať nesmú úlohy, ktoré sú súčasťou kalendára, samostatné poznámky, kalkulačka a diktafón s obmedzením jedného záznamu na 60 minút. Veľmi vhodným doplnkom je funkcia Hľadania, ktorý vyhľadáva vo všetkých položkách mobilu aj na internete.

Nokia N86 umožňuje priamu podporu hier N-Gage, v balení je aj kupón na zakúpenie jednej hry.

Batéria má označenie BL-5K a kapacitu 1200 mAh. Je to rozhodne vysoké číslo, čo by malo zabezpečiť konečne poriadnu výdrž. Pri neustále zapnutej kontrole mailov, surfovaním po internete, hovormi a fotografiami som sa prehupol cez 1 deň. To je určite lepšie ako potreba nabíjať mobil počas dňa. Aj keď som, úprimne, čakal pri danom zaťažení skôr výdrž takmer dvoch dní.

Výhody:

- 8 Mpix fotoaparát a výborné VGA video

- kvalitne spracovaný výsuvný mechanizmus

- AMOLED displej s výborným kontrastom a farbami

Nevýhody:

- vysoká hmotnosť

- na fotomobil slabý nočný režim

- displej mohol mať aspoň WQVGA rozlíšenie

Orientačná cena:444 € (13 375,90 Sk) (Epicentrum.sk)

Záver

Nokia N86 je prvým modelom Nokie s 8 Mpix fotoaparátom. Oproti predchodcovi N85 prináša len niekoľko zmien, ale podstatne vyššiu hmotnosť. Rozdiel v cene takmer 100 EUR nie je zanedbateľný, takže je len na vás, či vám táto investícia za to stojí. Majitelia predchodcu zasa nemajú veľa dôvodov na zmenu, Nokia Mapy 3 sa dajú doinštalovať a zvyšné funkcie sú prakticky totožné. Budem opakovať vetu z úvodu, ale takto mohol pred časom vyzerať nástupca modelu N95, dnes to je len rozšírenie portfólia o prvý 8 Mpix fotomobil.

Produktová stránka: Nokia N86 8MP

Odporúčaná téma v diskusnom fóre: Testujeme Nokiu N86

Odporúčaná sekcia v diskusnom fóre: Aparáty s OS Symbian S60 a S80

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 15.07.2009 - 18:14

ahojte ak by mal niekto nahradne diely na predaj nech sa mi ozve.. zakladnu dosku funcnu potrebujem. mail : marcelito666@azet.sk

anonymous17.02.2009 - 13:00 Trvalý odkaz

Miguel: Dajú do toho osem megapixelov a nedajú xenon. Nerozumiem... :-(

anonymous17.02.2009 - 15:50 Trvalý odkaz

defluo: zase dalsi model s tenuckymi smejdskymi plastami a vnutrom vybrakovanym z nokie N82 a podobnych a vsetci tu jasate aky zazrak to je :DDD

anonymous17.02.2009 - 16:39 Trvalý odkaz

Richard Hombauer: Nazivo vyzera biela N86 velmi dobre, podla mojho nazoru. Skusal som na nej nove Nokia Maps 3 a chvalim Nokiu za pokrok. Uz len znizit cenu za rocnu licenciu na normalnu uroven... ;) ak sa mi podari, este sa pojdem pozriet do stanku nokie a napisem zmeny. Ale nic vyrazne som si nevsimol. Akurat otacanie displeja s peknym prechodom. A osobne som tiez necakal, ze Nokia vybehne s nastupcom N85 bez xenonu. Ja ostavam u mojej N82 :)

anonymous17.02.2009 - 16:43 Trvalý odkaz

NOKIAMASTER: a ja som myslel že Nokia Nseries je totál plast a oni ju za?ali robi? zo železa...chvala bohu že bude ?lovek vlá?i? vo vrecku "15deko tresky"

Celá diskusia 134 príspevkov