Analytici Ericssonu očakávajú v najbližších rokoch strmý rast počtu pripojených zariadení. Dôvodom budú stále širšie možnosti uplatnenia M2M technológií využívaných v rôznych typoch aplikácií. Švédska firma tvrdí, že tento vývoj je v súlade s jej víziou, podľa ktorej máme v neďalekej budúcnosti dosiahnuť hranicu 50 miliárd pripojených zariadení.
Júnové vydanie Ericsson Mobility Report označilo mobilné telefóny za najväčší segment, ak hovoríme o pripojených zariadeniach. Aj keď v blízkej budúcnosti budú naďalej rásť, odborníci Ericssonu predpovedajú najväčší rast zariadeniam M2M (Machine-to-Machine).
“Dôvody môžeme hľadať v nových spôsoboch využitia vecí pripojených na internet. Všetko čo môže profitovať z pripojenia na sieť, bude pripojené. Či to budú automobily, rôzne typy senzorov alebo celé inteligentné výrobné linky. Mnohé z takýchto zariadení alebo celých odvetví dnes ešte ani neexistujú. Ak je reč o raste počtu pripojených zariadení, zaostávať nebudú ani domácnosti. Očakáva sa totiž, že práve tie budú motorom zavádzania pripojenej spotrebiteľskej elektroniky,” hovorí Marián Bezák, prezident Ericsson Slovakia.
Ericsson: do roku 2020 bude smartfóny používať 70 % populáciePodiel smartfónov voči tradičným tlačidlovým telefónom ešte stále nedosiahol svoj strop. Poukazuje na to prvá tohtoročná správa Ericsson Mobility Report (EMR). Podľa nej sa počet smartfónov do roku 2020 zdvojnásobí. |
Na konci roku 2014 bolo vo svete zhruba 230 miliónov mobilných M2M pripojení, toto číslo bude v najbližších rokoch výrazne narastať. Dobrým príkladom týchto technológií je domáci alarm, kde senzory vo dverách a oknách, ako aj detektory pohybu a požiarny hlásič budú pripojené na centrálny alarm prostredníctvom mobilnej brány (cellular gateway).
Výhody používania mobilných M2M pripojení pre komunikáciu medzi zariadeniami (Machine-Type Communication - MTC) zahŕňajú stabilnú výkonnosť, bezpečnostné mechanizmy a globálny dosah. V súčasnosti sa štandardizujú ďalšie LTE a GSM/EDGE módy, aby dokázali uspokojovať rastúce MTC požiadavky
Zdroj: tlačová správa
Diskusia k článku: