Dilema: Samsung Galaxy A8 (2018) vs. Galaxy A5 (2017)

S príchodom nových modelov takmer vždy klesá cena tých starých. Záujemcov o nový mobil, pre ktorých je dôležitá aj peňaženka, tak môže zlákať ku kúpe minuloročného kúsku.

Ak si ani vy neviete dať rady pri výbere nového mobilu a máte dvoch favoritov, nezdráhajte sa nám napísať. Kontaktovať nás môžete e-mailom na redakcia@fony.sk, do predmetu správy napíšte "Dilema". Z redakčnej pošty každý týždeň vyberieme najzaujímavejšiu otázku, ktorej sa budeme venovať formou takéhoto článku.

Často vás zaujmú najnovšie modely jednotlivých výrobcov, no aj klesajúca cenovka tých starších. Výber potom môže byť zložitý. To je aj prípad dilemy medzi dvomi modelmi od Samsungu: aktuálnou novinkou Galaxy A8 (2018), ktorá je prakticky nástupcom rok starého Galaxy A5 (2017). Ak sa vám to podľa názvu nezdá, možno vás presvedčí kodové označenie (A530 vs. A520).

Najnovší model má vo verzii pre dve SIM karty odporúčanú cenu 499 eur, Galaxy A5 (2017) zoženiete za 320 až 350 eur. V priebehu februára môžete využiť aj cashbac akciu, ktorá cenu stlačí o ďalších 75 eur. Oba ponúknu 32 GB vnútorné úložisko. Galaxy A8 (2018) bude mať navrch s o gigabajt väčšou operačnou pamäťou, jeho konkurent dostal iba 3 GB RAM.

Porovnať uhlopriečky nie je jednoduché. Širokouhlá novinka sa síce hrdí 5,6-palcovým Full HD+ displejom, no vďaka stále netradičnému pomeru strán je plocha obrazovky väčšia len o 5 %.

Na 5,2'' Galaxy A5 (2017) s pomerom strán 16:9 budú lepšie vyzerať všetky videá a navyše neprídete ani o mimoriadne návykové domáce tlačidlo. To po dvojitom stlačení rýchlo aktivuje fotoaparát a integruje čítačku odtlačkov prstov, ktorú nemusíte loviť na chrbte.

Oba modely majú tiež veľa spoločného. Spoľahnúť sa môžete na zvýšenú odolnosť voči vode (IP68), technológiu Always on zobrazujúcu aktuálny čas a zmeškané notifikácie aj na zhasnutom Super AMOLED displeji alebo 3000 mAh batériu s podporou rýchleho nabíjania cez USB-C konektor. Malou výhodou drahšieho smartfónu môže byť informačná dióda, no pre mnohých je to už výdobytok minulosti. Viac sa môžu zísť samostatné sloty pre dve SIM karty aj microSD kartu.

Na papieri zaujme vyššia svetelnosť 16-megapixelového fotoaparátu, avšak vôbec sa nám nezdá, že by ten starší s prakticky rovnakým rozlíšením fotil o niečo horšie. Rozdiel zrejme vôbec nespoznáte.

Takto fotí Samsung Galaxy A8 (2018)

Navyše, pri oboch smartfónoch bude maximom len Full HD záznam videí s 30 snímkami za sekundu. To je už dnes trochu málo.

Väčšie zmeny sa udiali vpredu. Galaxy A8 totiž pridala druhý predný objektív, ktorý šikovne rozmazáva pozadie. Intenzitu bokeh efektu môžete softvérovo regulovať, takže dokáže vyčariť naozaj zaujímavé selfies.

Takto fotí Samsung Galaxy A5 (2017) A520F + videá z mobilu

Nový model sme na Fony.sk recenzovali len nedávno. Napriek vyššej cenovke určite zaujme tých z vás, ktorí preferujú širokouhlé displeje s pomerom strán 18:9 a robia množstvo záberov prednou kamerou. Galaxy A5 (2017) bude naopak stávkou na istotu, s klasickým umiestnením čítačky odtlačkov prstov a priaznivejšou cenovkou. Recenziu nájdete tu. Rozdiely vo výkone alebo kvalite zadného fotoaparátu si zrejme bežný používateľ ani nevšimne.

Všetky podobné články nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Diskusia k článku:

Začať diskusiu