Pamäťové karty už z niektorých smartfónov miznú, no vďaka športovým kamerám, dronom alebo fotoaparátom budú mať na trhu ešte dlho svoje miesto. Aj tu vývoj neustále pokračuje: môžeme si všimnúť vzrastajúcu kapacitu, zvýšenie rýchlostí, klesajúcu cenu a čoraz väčšiu popularitu microSD formátu.
Rozmernejší SD formát je už takmer výhradne záležitosťou kompaktných fotoaparátov a zrkadloviek.
V redakcii sme mali možnosť vyskúšať microSDXC kartu od SanDisku s úctyhodnou kapacitou 400 GB. Zvládne záznam 4K videa, alebo je odsúdená výhradne na uchovávanie tisícok fotografií a hudobných súborov?
Technické parametre:
Udávaná kapacita: 400 GB (reálne 393,77 GB), rýchlosť čítania až do 100 MB/s, formát: microSDXC, rýchlosti pre video: C10, U1, A1; dodávaný SD adaptér, vodeodolnosť IPX7 (72 hod v 1 m hĺbke)
Nikoho neprekvapí, že so vzrastajúcou kapacitou microSD karty stúpa aj jej cena. Tento 400-gigabajtový kúsok stojí v našich e-shopoch aj 200 až 250 eur, pričom rozdiely v cenách sú naozaj markantné. Niektoré lacnejšie obchody trochu podozrievam z využívania nesprávnych produktových fotografií. Ak sa rozhodnete dať im šancu, dôkladne skontrolujte, či ste dostali kartu s tými správnymi špecifikáciami.
Teória:
Papierový obal karty zobrazuje logo "Full HD video" a logá UHS Class 1 (U1) to teoreticky potvrdzujú. Táto trieda má ponúkať minimálnu rýchlosť zápisu 10 MB/s. Spadala by do kategórie V10 pre video.
Podľa rovnakých tabuliek potrebujete na záznam 4K videí karty z kategórie UHS Class 3 (U3) alebo V30. Tie musia garantovať rýchlosť zápisu 30 MB/s, teda dosť aj na 4K 60 fps.
Realita:
Prax k vám však bude oveľa vľúdnejšia. Kartu som testoval celkovo trikrát - raz v počítači s USB 3.0 čítačkou kariet pripojenou cez USB-C, v smartfóne Huawei P smart a v BlackBerry KEYone. Cieľom bolo vyskúšať notebook, ako aj lacný a drahší mobil, ktorý microSD slotom disponuje.
V čítačke kariet pripojenej k počítaču sa priemerná rýchlosť zápisu 5 GB súboru (podľa nastavení programu Blackmagic Disk Speed Test) pohybovala stabilne ľahko nad 50 MB/s. Rýchlosť čítania bola pri viacnásobných testoch takmer 80 MB/s.
Dobrou správou je, že zasunutie karty do microSD slotu alebo využívanie dodávaného SD adaptéra a SD slotu čítačky nemajú na rýchlosť takmer žiadny vplyv. Rýchlosti čítania zostávali rovnaké, zápis bol s adaptérom dokonca rýchlejší, +5 MB/s však nebudem vyhlasovať za významný rozdiel.
Takáto rýchlosť zápisu je teda vysoko nad papierovo udávanými hodnotami SanDisku. Čítanie 100 MB/s nedosahuje, ale s uvádzaným marketingovým termínom "až do" sa samozrejme nebije. Limitom môže byť nami použitý softvér, porty a čítačka.
Čo je však hlavné, zápis pohodlne prekračuje štandard UHS Class 1 a zvládol by aj trojku. Navyše, 4K video z fotoaparátu high-end smartfónu LG G7 (30 fps) má dátový tok ~48000 kbps (kb/s - kilobitov za sekundu), teda len 5,86 MB/s (megabajtov za sekundu). Mavic Air sa chváli 100 Mbps videom, teda približne 12,5 MB/s a GoPro Hero 6 pri nastaveniach na 4K 60 fps vytlačí len 78 Mpps, teda 9,75 MB/s.
Výsledok je teda jednoduchý. Hoci karta SanDisk Ultra 400 GB oficiálne sľubuje len podporu pre Full HD video, mali by ste byť v bezpečí aj so 4K videom a to dokonca pri 30 i 60 fps. Pri dronoch, fotoaparátoch, GoPro kamere aj zvyšku zariadení, ktoré na ukladanie primárne využívajú microSD kartu.
Ako sú na tom smartfóny:
Zápis v oboch smartfónoch sa ukázal ako pomalší, stále sa však nejedná o nič hrozné. V Huaweii P smart dosiahol 42,64 MB/s, BlackBerry KEYone nameralo 38,01 MB/s.
Rýchlosť čítania dosiahla približne 83 MB/s.
Záver:
Ukazuje sa, že záujemcovia o nahrávanie 4K videí a rýchly presun súborov sa nemusia držať len známych kategórií pre rýchlosti pamäťových kariet a piktogramov na balení. Oveľa dôležitejšie sú reálne rýchlosti zápisu.
Len pre porovnanie, v kategórii V30 a UHS Class 3 má SanDisk ešte zlato-červenú kartu s označením Extreme. Údajne najrýchlejšia karta na svete (pri februárovom predstavení) však stojí až 300 dolárov.
4K záznam s prehľadom zvládne aj táto nižšia Ultra. My sme s ňou nemali problém v žiadnom z troch mobilov (Huawei, BlackBerry ani LG), no stále platí, že pre niektoré staršie a lacnejšie smartfóny môže byť jej 400 GB kapacita priveľká. Niektoré z nich podľa svojich špecifikácií zvládnu len 128 GB či dokonca 64 GB, údaj zvyčajne nájdete v tabuľke nášho základného infa. Záležať však bude najmä na verzii operačného systému.
Diskusia k článku:
mental.disease 20.07.2018 - 00:57
Mám aj UHS Class 3 128GB od Samsungu je o fúz pomalšia ako táto U1 SanDisk (200 GB). Už dávno som si všimol, že treba sledovať deklarované rýchlosti výrobcu, alebo reálne testy. Nie triedu. Sú tam obrovské rozdiely a väčšinou dobré karty stačia s veľkou rezervou na akýkoľvek multimediálny obsah. Čo sa týka udávanej podpory veľkosti kariet, od výrobcu mobilu. Ide o to, že ak podporuje microSDXC štandard, čo je od 64GB do 2TB. Mobil "zhltne" aj 512GB kartu aj keď výrobca udáva podporu do 128GB, do 256GB, alebo len 64GB. Skôr ide o to, že buď A, v čase uvedenia fonu vyššia kapacita nebola na trhu. Za B, výrobca ju iba nemal k dispozícii, netestoval a sám nevie nič o podpore formátu microSDXC..