Samsung Galaxy S24

Kompaktný top model so 6,2'' AMOLED displejom, Exynosom 2400, 8 GB RAM, 50 Mpix fotoaparátom s OIS, IP68, stereo repro a 4000 mAh batériou s bezdrôtovým nabíjaním.

Základné parametre:

OS: Android 14 + One UI 6.1

čipset: Exynos 2400

procesor: desaťjadrový do 3,2 GHz

grafický procesor: Xclipse 940 

frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz, LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz (frekvencie LTE v Európe), 5G

rozmery: 147 x 71 x 7,6 mm

hmotnosť: 168 gramov

displej: 6,2'' (157 mm), Dynamic AMOLED, 1080 x 2340 b., 1 - 120 Hz, Gorilla Glass Victus 3, HDR10+, 425 ppi, max 2600 nitov

hlavný fotoaparát: 50 Mpix, f/1.8, video 8K (30 fps) / 4K (60 fps), PDAF, OIS

širokouhlý fotoaparát: 12 Mpix, f/2.2, 120°

teleobjektív: 10 Mpix, f/2.4, 3-násobný optický zoom, PDAF, OIS

predný fotoaparát: 12 Mpix, f/2.2, video 4K (60 fps), AF

pamäť: 128 / 256 GB + 8 GB RAM

globálny prenos dát: 2G, 3G, 4G / LTE, 5G

lokálny prenos dát: Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, NFC, USB-C, USB OTG 

ostatné: GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, čítačka odtlačkov (v displeji), zvýšená odolnosť voči vode (IP68), stereo repro

dual SIM: 2 x nanoSIM + eSIM 

batéria: 4000 mAh, rýchle 25 W nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie, výmena v servise 

Neobsahuje/nepodporuje: FM rádio, IrDA (infraport), pamäťové karty

Pravdepodobná cena a dostupnosť na Slovensku: od 899 eur / január 2024

Tohtoročnú sériu nových modelov Galaxy S24 spája zameranie sa na nové možnosti využitia umelej inteligencie (AI) v bežnom živote. Dizajn telefón sa nijak výrazne medzigeneračne nezmenil, vylepšenia sa dočkali fotoaparáty a najmä systém, ktorého nové funkcie môžu výrazne uľahčiť každodenné používanie. 

Umelá inteligencia zjednodušuje komunikáciu pri prekladaní textov a dokonca aj živých hovorov. Rozširuje aj kreatívne možnosti pomocou technológie ProVisual Engine, a vytvára úplne nový štandard vyhľadávania. 

Jazykové balíky síce nezahŕňajú slovenčinu ani blízku češtinu, pokiaľ ale ovládate niektorý zo svetových jazykov a potrebujete hovorené slovo alebo text preložiť do iného podporovaného jazyka, žiadny problém. Pri telefonickom hovore na displeji vidíte živý prepis reči, pričom druhá strana nemusí vlastniť smartfón značky Samsung. Funkcia Live Translate, čo je obojsmerný hlasový a textový prekladač hovorov v reálnom čase, funguje priamo v telefónnej aplikácii. vy si nemusíte nič inštalovať a nepotrebujete ani žiadne aplikácie tretích strán. 

Medzi ďalšie funkcie patrí Tlmočník (Interpreter), ktorý funguje aj bez dátového alebo Wi-Fi pripojenia, na štylistiku poslúži Asistent pre písanie (Chat Assist) a vylepšenia sa dočkala aj aplikácia Samsung Notes. Asistent pre poznámky (Note Assist) umožňuje pomocou umelej inteligencie vytvárať ich zhrnutie, formátovať poznámky pomocou prednastavených šablón alebo k nim tvoriť titulné strany s náhľadom. 

Asistent pre prepisy (Transcript Assist) s prevodom hlasu na text dokáže prepisovať záznamy, zhŕňať ich obsah a dokonca ich aj prekladať. A to aj v prípade, že je na nahrávke zachytených viac hlasov. Séria Galaxy S24 zavádza ako prvá na svete intuitívnu službu Circle to Search with Google, založenú na gestách. 

Stačí dlho stlačiť domovské tlačidlo a na displeji Galaxy S24 môžete čokoľvek zakrúžkovať, zvýrazniť, pripísať poznámku alebo na čokoľvek kliknúť a okamžite vás telefón odmení užitočnými a cielenými výsledkami vyhľadávania. 

Nové možnosti ponúkajú aj nástroje na úpravu fotografií a videí a výrazného vylepšenia sa dočkali aj funkcie pre fotografovanie a natáčanie v slabom svetle alebo v tme, pre ktoré sa v rade Galaxy tradične používa súhrnný názov Nightography. Funkcia Návrhy úprav (Edit Suggestion)  dokáže využiť umelú inteligenciu a navrhnúť optimálne úpravy pre každú fotografiu zvlášť.

Nástroj Generatívna úprava (Generative Edit) zsa pridáva do pozadia objekty vytvorené generatívnou umelou inteligenciou. Dokáže narovnať krivo vyfotografovaný záber alebo posunúť osobu či objekt tak, aby kompozícia pôsobila lepšie. Následne upraví pozadie, ktoré pôsobí veľmi prirodzene. 

Nová funkcia Okamžité spomalenie (Instant Slow-mo) je dostupná pri nasnímanom videu. Vygeneruje ďalšie okienka podľa reálneho pohybu a vloží ich do záznamu, takže ľahko dosiahne vytúžený efekt. Tieto nové funkcie sú dostupné pre všetky tri modely smartfónov série Galaxy S24 a minimálne pol roka budú exkluzívne dostupné iba pre ne. 

Neskôr sa niektoré z noviniek s podporou AI dostanú formou aktualizácie aj na niektoré staršie zariadenia. kto má obavy o svoje súkromie, v menu Galaxy AI (Advanced Intelligence) sa dá zakázať online spracovanie dát na účely umelej inteligencie.   

Dôležitou informáciou je dĺžka softvérovej podpory pri nových modeloch radu S24. Výrobca ponúka aktualizácie operačného systému v siedmich generáciách a k tomu sedem rokov dodávania bezpečnostných záplat. 

Konštrukcia Samsung Galaxy S24 je z jedného kusa a bez viditeľného spoja medzi zadným krytom a bočným rámom. Samozrejmosťou je certifikácie IP68. Uhlopriečka obrazovky je iba 6,2'' a telefón si zachováva svoje relatívne kompaktné rozmery a hmotnosť menej než 170 gramov. AMOLED displej ponúka Full HD+ rozlíšenie, adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1 - 120 Hz a integrovanú čítačku odtlačkov. 

Vnútri pracuje čipset Exynos 2400, 8 GB operačná pamäť RAM a 128 GB alebo 256 GB úložisko. Nechýba elektronická SIM karta (eSIM). Na zadnej strane nájdeme hlavný 50 Mpix fotoaparát s možnosťou nahrávania až 8K videí a optickou stabilizáciou obrazu. Širokouhlý fotoaparát s 12 Mpix snímačom a 120° uhlom záberu doplní ešte 10 Mpix teleobjektív s 3-násobným optickým priblížením, automatickým zaostrovaním a OIS. Predná 12 Mpix kamera zaostruje a nahráva 4K videá. 

Vo výbave nájdeme širokú podporu navigačných satelitov, 5G konektivitu, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, stereo reproduktory, USB-C konektor a 4000 mAh batériu s 25 W káblovým a 15 W bezdrôtovým nabíjaním. 

Samsung Galaxy S24 sa na slovenskom trhu začne predávať 31. januára, na výber budú farbené verzie čierna, sivá, fialová a žltá. Exkluzívne na e-shope samsung.sk budú dostupné ďalšie farby: zelená Jade Green, oranžová Sandstone Orange a modrá Saphire Blue. 

Cena 128 GB modelu je 899 eur, za 256 GB pamäťovú verziu zaplatíte 959 eur. Od 17. januára štartujú predobjednávky a na zákazníkov čaká viacero bonusov. Prvým je dvojnásobne vyššia pamäť za cenu nižšej, druhou je známy výkupný bonus 60 eur. Na jeho získanie je potrebná registrácia telefónu cez aplikáciu Samsung Members v sekcii Výhody a odpredanie akéhokoľvek starého zariadenia. 

Diskusia k článku:

Začať diskusiu