Nedávny prieskum Kybernetická bezpečnosť 2023, ktorý realizovala agentúra AKO na základe zadania Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti ukázal, že digitalizácia slovenskej domácnosti rastie, vedomosti o hrozbách pri používaní internetu ale pokrivkávajú.
Najvyšší počet inteligentných zariadení majú domácnosti, v ktorých sú žiaci a študenti. Telefón s prístupom na internet má takmer 92 %, notebooky vlastní 77 % domácností a vo väčšine niektorých nechýbajú smart televízory (60 %). Pod hranicou 50 % sa nachádzajú tablety (49 %), osobné počítače (42 %) a smart hodinky (36 %).
Výskum sa venoval aj otázke ochrany detí pred kyberbetickými hrozbami. Medziročne nastal posun smerom hore o 12 %, aj keď číslo je stále výrazne nízke. Potrebu chrániť deti pred týmito hrozbami má iba 34,6 % respondentov. Je alarmujúce, že až 64 % dospelých nevyužíva žiadne nástroje na kontrolu detí v digitálnom priestore.
Problémom je dôveryhodný zdroj, odkiaľ by čerpali ľudia informácie o možných hrozbách. Viac než polovica uvádza, žiadny taký zdroj nepozná a takmer 40 % opýtaných nevedelo odpovedať na otázku, aké sú najvážnejšie hrozby v oblasti IT.
Ako najzávažnejšiu hrozbu uviedla takmer tretina respondentov (32,5 %) kompromitáciu identity. Nasledovali škodlivý kód, sociálne a zdravotné hrozby a kyberšikana. Medzi opatrenia na zlepšenie kyberbezpečnosti, ktoré respondenti používajú, patria:
- antivírus 68,5 %
- zabezpečenie zariadení heslom 65,4 %
- aktualizácie zariadení a aplikácií 53,9 %
Je zarážajúce, že svoje dáta zálohuje iba tretina z nich. Vyššie povedomie o možných hrozbách má najmä mladšia generácia a ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Veľká časť populácie si neuvedomuje riziko ignorovania aktualizácií. Práve vydávanie bezpečnostných záplat znižuje riziko úspechu útočníka.
Pozn.: Napriek tomu, že prieskumná vzorka bola reprezentatívna z hľadiska sociodemografických znakov (pohlavie, vek, vzdelanie, kraj), treba brať do úvahy, že respondentami nebola bežná populácia, ale online zručná populácia – členovia tzv. online panelu. Reálne čísla tak môžu byť oveľa nižšie.
Podrobné údaje a oveľa viac informácií z prieskumu si môžete prečítať na tomto odkaze.
Zdroj: tlačová správa
Diskusia k článku: