4ka priblížila svoje LTE siete študentom v Košiciach

Operátor ukázal vysokoškolákom technológiu skrytú za svojou mobilnou sieťou i jeden z vysielačov nad Hlavným námestím. Ich výstavbu povoľuje majiteľ budovy, stavebný úrad a v historickom centre aj pamiatkári.

Zástupcovia štvrtého mobilného operátora usporiadali prednášku na Technickej univerzite v Košiciach. Študentom a novinárom vysvetľovali technológiu skrytú za funkčnosťou celej telefónnej a dátovej siete. Tú 4ka neustále rozširuje, do roku 2020 totiž očakáva až štvornásobný nárast počtu aktívnych SIM kariet.

Na Slovensku aktuálne čísla hovoria o 120 % penetrácii, na jedného obyvateľa tak štatisticky pripadá 1,2 SIM karty. Samotná 4ka v októbri hlásila 250-tisíc zákazníkov. Za raketovým vzostupom v najbližších rokoch podľa odborníkov operátora nebudú iba majitelia smartfónov, ale aj nastupujúca kategória zariadení v segmente tzv. internetu vecí, teda senzory a drobná elektronika komunikujúca s vonkajším svetom cez internet.

Kým domáca elektronika to zvládne cez Wi-Fi pripojenie a klasický router v obývačke, technológie umiestnené v exteriéri či dokonca úplne mimo mestskej zástavby pre bezdrôtovú komunikáciu pravdepodobne budú musieť využívať malé SIM karty a dátovú sieť.

Operátor prezentoval aj svoj najnovší prírastok, spustenie nadstavby VoLTE. Jej hlavnými výhodami by mali byť vyššia kvalita a zrozumiteľnosť prenášaného hlasu či pružnejšie nadviazanie hovoru a posielanie SMS správ. Na spojenie s vytáčaným kontaktom by mali stačiť 2 sekundy, na odoslanie SMS do dátového centra a z neho cez ďalšiu BTS stanicu k adresátovi na druhej strane 6 sekúnd.

Práve BTS stanice, teda mobilné vysielače, komunikujú s našimi smartfónmi ako prvé. Ich budovanie podlieha vybavovaniu stavebných povolení a nevyhnutné sú aj zmluvy o prenájme strechy či dotiahnutie kompletnej infraštruktúry k vysielaču.

Hardvér obsluhujúci rádiovú časť potrebuje záložné batérie pre prípad výpadku elektriny, zabezpečenie pred vlámaním aj chladiace a vyhrievacie systémy udržujúce ideálnu teplotu. BTS stanica tvoriaca jednu mobilnú bunku so susednými vysielačmi komunikuje buď prostredníctvom optických káblov alebo mikrovlnného bezdrôtového pripojenia s rýchlosťou až 600 Mbit/s. To je obvykle lacnejšie a vhodnejšie tam, kde optika nie je, no podmienkou je priama viditeľnosť na susedné vysielače.

Strecha, respektíve podkrovie jednej z budov nad košickým Hlavným námestím je špecifické tým, že v ňom nemá skrytý hardvér len 4ka, ale aj Orange a O2. Zo šikmej strechy vytŕča iba trojica stožiarov s vysielačmi. V historickom centre sa tak jedná o mierne elegantnejšie riešenie.

Diskusia k článku:

huje© 15.11.2016 - 02:10

maju stastie, fagani. videli to co este asi nikto nie, BTS od swanu :-D

LOL16.11.2016 - 00:42 Trvalý odkaz

Fuj, aka nechutna propaganda. Snad im studenti na tie zvasty nenaletia.

Celá diskusia 2 príspevky