Nokia 6111

Recenzia slajdera Štýlový fón s megapixlom, rádiom a aktívnym pohotovostným režimom.

Základná charakteristika:

konštrukcia: vysúvacia,

OS: vlastný, S40,

frekvencie: 900/1800/1900 MHz,

rozmery: 84 x 47 x 23 mm,

hmotnosť: 92 gramov,

displej: aktívny, 262 144 farieb, 128 x 160 bodov, 29 x 35 mm,

fotoaparát: 1 Mpix, diódový blesk, zoom, video 176 x 144 b.,

pamäť: 23 MB, 1000 kontaktov,

správy: SMS, MMS 1.2 (do 300 kB), CB, e-mail, PTT, instant messaging,

prenos dát: GPRS 4+1, EDGE 4+1, IrDA, Bluetooth, Pop-Port,

zábava: Java 2.0, WAP 2.0, FM rádio + Visual Radio, MP3 prehrávač, 64-hlasé MIDI,

aktívny pohotovostný režim,

batéria: 700 mAh, Li-Ion, BL-4B,

výdrž: do 3,5 h hovoru/do 250 h pohotovosti,

SAR: 0,84 W/kg (norma 2 W/kg)

Čo mu chýba:

EMS, CSD, inak prakticky ponúka všetko, otázkou sú len parametre jednotlivých funkcií.

Softvérová verzia testovaného telefónu:

V03.36, 19-10-05, RM-82

Obsah balenia:

mobil, nabíjačka AC-4, stereo handsfree HS-23, CD so softvérom,

fotkafotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Zapnutie/vypnutie

Výmena SIM karty je špecifická, keďže je táto umiestnená v hornom ramene za displejom. V zavretom stave kryt SIM karty nevidíte. Akumulátor zase vložíte po odňatí celého zadného krytu.

Zvuk pri zapnutí je možné v nastaveniach vypnúť.

Dizajn

Jemný nevtieravý telefón osloví konzervatívne založených ľudí. Nokia ho radí do biznis triedy, ale aj z reklamnej kampane je zrejmé, že je určená najmä ženám. Telefónik je to malý, páči sa mi dôkladné využitie každého kúsku miesta. Spredu zaujme štvorcovým štvorsmerným ovládacím prvkom s potvrdzovacím tlačidlom v strede. Horná stena obsahuje dátový konektor s krytom pevne uchyteným k telu prístroja a samozrejme nechýba ani zapínacie tlačidlo. To slúži aj na prepínanie profilov. Spodok prístroja je výnimočne chudobný, nenájdete tu žiadny špeciálny prvok. Vpravo umiestnil výrobca dvojité tlačidlo pre ovládanie hlasitosti alebo zoomu a nižšie tu nájdete aj tlačidlo pre spustenie fotoaparátu. Ľavá strana je prázdna, spestruje ju len otvor pre výstup zvukov. Po jeho zakrytí dôjde k takmer úplnému stlmeniu reprodukcie.

SIM karta je umiestnená presne za displejom, v hornom vysúvacom ramene. V zavretom stave je kryt SIM karty schovaný, vysunutím ramena sa odkryje. Zadnú stenu tvorí jeden kus krytu batérie s otvorom pre objektív a blesk. Otvor na pútko je na nevhodnom mieste, hornom pravom rohu. Kto nosí telefón na krku vie, že najlepšie miesto pre jeho uchytenie je v spodnej časti prístroja.

Pri dátovom konektore sa nachádza ukryté červené tlačidlo. To slúži pre uvoľnenie zadného krytu.

Spracovanie prístroja je dobré, všetko sedí ako má, otváranie je ľahké. Žiaľ, chýba mi tu nejaká zarážka, o ktorú by som si pri vysúvaní horného ramena oprel prst.

Klávesnica

Kvalitná, výborne podsvietená klávesnica je rozdelená na dve časti. Horná obsahuje hlavné ovládacie prvky a v zavretom stave slúži na celkové ovládanie prístroja. Štyrom smerom stredového tlačidla a obom polyfunkčným tlačidlám môžete pre pohotovostný stav prideliť ľubovoľné funkcie. Šípkou nahor, nadol alebo oboma vertikálnymi smermi vstúpite do aktívneho pohotovostného režimu, ktorého funkcie sú zobrazené na pohotovostnom displeji (ak máte túto funkciu spustenú). Nechýba ani automatické blokovanie klávesnice, ktoré je však možné uskutočniť aj ručne, potvrdením stredového tlačidla po zavretí prístroja. Písanie textu na klávesnici Nokie 6111 je pohodlné a rýchle. Tlačidlám 2 až 9 je možné priradiť rýchlu voľbu.

Displej

Aktívny displej slabších parametrov s aktívnym pohotovostným režimom a dokonca aj vyobrazením ikôn funkcií priradených ku 4 smerom stredového tlačidla. Nokia sa zrejme čo-to priučila aj u Motoroly. Displej je aktívny, ale na mňa pôsobil ako lepší pasívny. Na slnku je viditeľnosť údajov vynikajúca. Aj v prípade tohto prístroja nájdete pred prvou fotkou displeja v Galérii fotku displeja na priamom slnku (ak boli počas fotenia vhodné svetelné podmienky).

Rozloženie menu môže byť ikonové (zobrazenie 3 x 3 ikôn naraz) alebo ako zoznam. Dokonca je možné položky v hlavnej ponuke usporiadať podľa vlastných prianí. Opäť finta známa z telefónov Motorola. Aktívny pohotovostný režim môžete aktivovať (lepšie povedané "prebudiť", keďže jeho aktivácia sa uskutočňuje v menu) šípkou nahor, nadol alebo oboma, všetko závisí od vášho nastavenia.

Počty zobrazovaných riadkov textu závisia od nastavenia veľkosti písma. To je možné zmeniť vo WAP-e aj v správach (až 4 rôzne veľkosti). V menu pribudla položka Push to talk, ktoáňrá vytlačila Web a SIM Toolkit mimo displej, do štvrtého riadka. Reakcie prístroja sú veľmi rýchle.

fotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Fotoaparát

Megapixel sa začína stávať štandardom už aj v nižších kategóriách telefónov, preto je v Nokii 6111 samozrejmosťou a nebudem sa už nad ním veľmi rozplývať. Spustenie podržaním spúšte v pravej stene, ovládanie zoomu tlačidlom pre reguláciu hlasitosti a fullscreen zobrazenie hľadáčika "naležato" si určite pochvalu zaslúžia. V prípade fotky aj videa si volíte medzi tromi stupňami kvality, veľkosti snímky sú 1 152 x 864, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodov, video má rozlíšenie pevné /176 x 144 b.). V prípade videa môžete obmedziť jeho dĺžku na veľkosť jednej (300 kB) MMS. Zmeniť môžete tiež predvolený názov snímky, východiskový režim (fotka alebo video) či zvuky aparátu.

Hľadáčik je výborný, aj v takmer úplnej tme dokáže rozpoznávať a zobrazovať obrysy fotených objektov. Pri fotení stačí už len použiť blesk, ktorý síce permanentne nesvieti, ale pri fotení pomerne silne blikne. Jeho dosah bol pre mňa prekvapivý. Ak použijete nočný režim, mimochodom veľmi intenzívny a účinný, nemôžete použiť blesk.

Fotky sú dobrej kvality, o žiaden zázrak však nejde, moja bývalá Nokia 6681 fotila podstatne lepšie. Všetky ukážkové zábery v Galérii sú najvyššej možnej kvality.

ukazka z fotofonu

Ďalšie fotky nájdete v našej Galérii!

UKÁŽKA VIDEA (67 kB)

Obrázky

Stará dobrá Galéria zahŕňa všetky multimediálne objekty telefónu: snímky, videoklipy, hudbu, témy, grafiku, tóny a nahrávky. Zložky môžete vytvárať a upravovať.

Snímky Nokia 6111 zobrazuje už tradične, nechýba ich priblíženie a novinkou je aj zobrazenie prezeraných snímok "naležato" aj s listovaním medzi nimi pomocou štvorsmerného tlačidla. Nokia teda nespí, a pridáva nové vylepšenia. Toto je známe napríklad z telefónov Siemens. Obrázky, ako aj iné objekty je možné odosielať cez MMS, IrDA alebo Bluetooth. E-mail je stále len zastaraná Java aplikácia, ktorá ani nepodporuje prílohy.

Zobrazenie miniatúr snímok je možné vo forme podrobného zoznamu, zoznamu a ikon. Triediť ich môžete podľa mena, dátumu, formátu a veľkosti. Snímky je možné aj upravovať, vkladať do nich text, rám, ďalšiu snímku, vyrezávať z obrázkov, ale vždy vytvoríte obrázok do 128 x 96 bodov.

Snímky je možné aj priamo pomocou USB kábla tlačiť, treba však na to kompatibilnú tlačiareň s USB rozhraním.

Melódie a prehrávač hudby

V položke Tóny nájdete tri špeciálne hlásenia správ a niekoľko tónov zvonení, všetky vo formáte AAC. Sú veľmi prenikavé, zvonenie po zakrytí otvoru na ľavej strane prístroja však značne stlmíte. Takýmto spôsobom tlmenia melódií sa vystatuje napríklad aj unikátne Vertu.

Profily sa nezmenili, prepnúť medzi nimi môžete aj stlačením tlačidla pre zapnutie/vypnutie prístroja. Časovanie profilov je zase prítomné len hlboko v menu prístroja, V profile meníte štýl upozornenia na hovor, tón, hlasitosť, vibrácie, prenos hlasu, hlásenie PTT, tón spätného hovoru, tón správy, chatu, tlačidiel, výstražné tóny a hlásenie len vybraných hovorov.

Prehrávač hudby je zhodný s viacerými Nokiami novšieho dátumu výroby. Nechýba preskakovanie skladieb, ako aj rýchly posun v nich. Aplikácia automaticky vyhľadá skladby v položke Hudba, ale ručne môžete prehľadávať aj inú. Prehrávanie je možné aj v Bluetooth slúchadle, neviem však, či ide o podporu stereo headset profilu (A2DP). Skladby pochopiteľne prehráva aj na pozadí.

Prehrávač videí

Štandardný 3GPP prehrávač s možnosťou pozastavenia sledovaného videa.

FM rádio

Klasika s funkciou Visual Radio, ktorú stále nie je možné u nás využiť. Vyhľadávanie dostupných frekvencií je bleskové, nastaviť ju môžete aj ručne. Nechýba voľba mono, prehrávanie hlasným reproduktorom a podobné samozrejmosti. Bez pripojenia handsfree rádio nespustíte.

Odporúčam prečítať si článok Porovnanie FM rádií.

Pamäť

Kapacita 23 MB dát sa môže zdať niekomu dostatočná, inému zase slabá. Na počúvanie MP3 skladieb to nie je, prakticky aj MP3 prehrávač v tomto mobile považujem za luxus. Avšak na ukladanie Java aplikácií, fotiek a pár videí to stačí. Podpora pamäťových kariet by však bola skvelou vecou.

Telefónny zoznam

Štyrom smerom stredového tlačidla môžete priradiť ľubovoľnú funkciu, ale ja opäť spúšťam telefňonny zoznam šípkou nadol...je to už takmer štandard! Telefónny zoznam v Nokii 6111 je zhodný so zoznamom v iných fónoch tejto značky. Nechýbajú skupiny, rýchla voľba, hromadné mazanie kontaktov, vyhľadávanie mien filtráciou podľa viacerých počiatočných znakov.

V nastaveniach meníte voľbu pamäte (telefón, SIM, obidve). Kontakty môžu byť zobrazené normálne alebo meno a číslo či meno a snímka. Mená môžu začínať priezviskom alebo menom. Aj v zozname môžete meniť veľkosť písma, tu len v dvoch veľkostiach.

Hovor

Telefonovanie so slajderom bolo vždy pohodlné, avšak Nokia 6111 nedokáže prijať hovor vysunutím horného ramena. Zaujímavé je, že ukončiť ho zavretím môže. Pri spojení s Bluetooth slúchadlom na zasunutie ramien do seba prístroj počas hovoru našťastie nereaguje. Keď telefonujete, môžete vstúpiť do menu, zablokovať tlačidlá, hovor zaznamenať (až 60 minút) alebo zlepšiť jeho zvuk špeciálnou funkciou. Jej účinok som nejako extra nepostrehol.

Písanie textov

Kvalitná klávesnica sa opäť stáva výnimočnou vecou, a tak Nokiu za ovládanie 6111-ky chálim. Aj zmena veľkosti písma snáď vo všetkých možných funkciách písanie textu spríjemňuje. Slovník T9 píše s diakritikou, ktorú v SMS-ke pred jej odoslaním oreže.

SMS

Nový editor správ zobrazuje v jednom okne príjemcu aj text správy. Pole s textom sa veľkosťou prispôsobuje množstvu napísaného textu. Pod ním sa nachádza možnosť "pošli" a "ukonči". Nokia 6111 pracuje aj so smajlíkmi a nechýba ani odpočítavanie znakov.

Odoslané správy môžu, ale nemusia byť ukladané. V nastaveniach správ tiež aktivujete aj prepisovanie najstarších správ novými pri zaplnení pamäte.

MMS

Aj editor multimediálnych správ je vynovený. Nemôžem si pomôcť, ale tentoraz vidím podobnosť v Siemensoch či Samsungoch. V editore vidíte jednotlivé polia pre pridanie textu, obrazu či zvuku. MP3 ani AAC súbor do multimediálnej správy nevložíte. Vkladané snímky veľké nad 300 kB sa automaticky zmenšia na okolo 250 kB.

E-mail

Bežný Java e-mail, ktorý poznáme napr. z ostatných Nokií. Okrem textových mailov podporuje aj malé prílohy. Aplikácia nebeží na pozadí, a vôbec jej chýbajú mnohé, dnes už štandardné funkcie.

Instant messaging

Odporúčam prečítať článok: Chat a Moja účasť.

Push to Talk

Túto funkciu opisujeme v článku Push to talk.

WAP

Klasický "nokiácky" wapový prehliadač s možnosťou zapnutia i vypnutia zalamovania textu, zmeny veľkosti textu (3 stupne), zobrazením snímok, nastavením kódovania.

Prenos dát

GPRS a EDGE sú podľa webu Nokie len triedy 8. Nechýba IrDA a Bluetooth.

Organizačné funkcie

Budík - opakovaný budík s nastaviteľnou ľubovoľnou melódiou, ktorá sa v čase budenia plynule zosilňuje. Odklad opätovného budenia v minútach je možné nastaviť.

Kalendár - základom je mesačný alebo týždenný náhľad (podľa nastavenia), do ktorého vstúpite v pohotovostnom stave šípkou doprava. Nechýba automatické mazanie starých záznamov a nastavenie dňa, ktorým týždeň začína.

Z ďalších organizačných funkcií nájdete v Nokii 6111 aj úlohy, poznámky (dlhé až 3 000 znakov), synchronizáciu, kalkulačku a stopky.

Hry a Java aplikácie

Solitaire - obľúbená kartová hra,

Backgamon ? fazuľky,

Rally 3D ? automobilové preteky,

Golf Tour ? 3D golf.

Výhody:

- možnosť usporiadania menu,

- aktívny pohotovostný režim,

- slušný dizajn i konštrukcia.

Nevýhody:

- slabý displej,

- nedostatočný e-mail,

- chýbajú pamäťové karty.

Cena

12 739 Sk s DPH (Agora plus)

Nokia 6111 je Nokia s množstvom vylepšení, ale aj množstvom nedostatkov. Novinkou sú editory správ, aktívny pohotovostný režim, možnosť usporiadať menu, atď. Ale má aj slabší megapixel, slabý displej, chýbajú jej pamäťové karty, skrátka, Nokia 6111 sa bude zrejme najviac zaujať fanúšikov značky novodobým, ale nevtieravým dizajnom.

Dôležité odkazy:

- kontakt na výrobcu (Nokia SK)

- distribútor (Nokia)

- nastavenie SMS-kou (Nokia)

- nastavenie SMS-kou (T-Mobile)

Nastavenia služieb ručne:

T-Mobile

Orange World

Orange MMS

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 26.11.2005 - 01:06

Ing. FijoK: Pises, ze ma 1Mpx fotak, je to ale rozlisenie 1280x960, alebo alebo take ake ma 7610, to je nieco okolo 1100x850

anonymous23.06.2005 - 00:19 Trvalý odkaz

riso: No, tak to momentalne neviem povedat. Osobne v tom zasadny rozdiel nevidim, avsak konkretizovat budem moct az pri zhliadnuti finalneho kusu. S fonom, ktory som mal k dispozicii nebolo mozne ani poriadne spustit fotoaparat. :(

anonymous07.11.2005 - 13:37 Trvalý odkaz

lloyd: asi ste si nevsimli,sa vam vymenili tieto dva rozmery... len tak na okraj... inak skoda tých kariet..

anonymous26.11.2005 - 02:07 Trvalý odkaz

riso: aktualizoval som prvy kontakt na recenziu. ;)

anonymous28.11.2005 - 15:53 Trvalý odkaz

7wcsnurka: len ta cena na urovni o par tried lepsej k750 je otrasna,mozno aj op ju bude ponukat za rovnaku cenu..skodaMOT-V3/0E.40.79R MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0

Celá diskusia 15 príspevkov