GSM zásuvka Flajzar - ovládanie zariadení cez mobil

Recenzia GSM zásuvky pre zapojenie spotrebičov prichádzajúcim hovorom, SMS-kou alebo zabudovaným termostatom. Nechýba konfigurácia pomocou aplikácie.

Existuje množstvo situácií, v ktorých by ste radi zapli nejaké zariadenie na diaľku. Napríklad sa chystáte v piatok večer na chalupu, ale nechcete tam mať zimu. A pritom olejový radiátor tam mohol aspoň v jednej izbe od rána bezpečne kúriť. Prípadne chcete reštartovať vzdialený server tým, že ho odpojíte na chvíľu z elektriny. A možno chcete ovládať svetlo vo vašom dome v náhodných intervaloch, zatiaľ čo ležíte niekde pri mori. Skrátka, potrebujete zásuvku s GSM modulom, resp. so SIM kartou.

Flajzar je česká firma, ktorá vyrába množstvo zaujímavých vecí. Medzi nimi nájdete aj GSM zásuvku GSM-SCK1. Ide o solídny produkt s nálepkou Made in EU, ktorý som si objednal priamo z webu www.flajzar.cz, aby som ho dôkladne a dlhodobo otestoval. Zatiaľ môžem potvrdiť spoľahlivosť po niekoľkých mesiacoch používania.

Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.

GSM zásuvka od firmy Flajzar ponúka tieto základné funkcie:

- manuálne zapnutie / vypnutie tlačidlom

- ovládanie zapnutia / vypnutia hovorom alebo SMS-kou na vloženú SIM kartu

- ovládanie zapnutia / vypnutia pomocou integrovaného termostatu (podľa vami nastavených teplôt)

- SMS upozornenie na prekročenie vami určených teplôt i návrat do optimálneho stavu

- automatická kontrola stavu kreditu na predplatenej karte

- automatické hlásenie aktuálnej teploty (napr. každý deň o 11:00)

Základné parametre:

- rozmery 110 x 52 x 76 mm

- hmotnosť 138 gramov

- štvorpásmový GSM modul 850/900/1800/1900 MHz

- niekoľko farebných LED indikátorov

- odporová záťaž 16 A (3,68 kW pri 230 V), indukčná záťaž 10 A (2,30 kW pri 230 V)

- príkon 0,5 W (3 W pri vysielaní)

- microUSB konektor pre pripojenie k PC

- pracovná teplota 0 - 50°C

Po rozbalení zistíte, že ide o relatívne malé zariadenie (podľa výrobcu najmenšie svojho druhu), ktoré je najlepšie hneď pripojiť pomocou dodávaného kábla cez USB k počítaču. Pre dôkladné nastavenie GSM zásuvky potrebujete stiahnuť zo sekcie "ke stažení" konfiguračný program pre Windows s názvom GSM-Socket Config. Inštaloval som ho na Windows 7 a spočiatku s tým bol problém. Reštart notebooku, opakovaná inštalácia programu aj opakovanie pripojenia zásuvky k PC nakoniec pomohli a všetko išlo tak, ako tvrdil návod.

Keďže som prístroj objednával priamo z ČR, všetky pokyny sú v českom jazyku. Nikdy mi to neprekážalo.

Základné heslo prístroja je 1234. Naň sa vás program opýta hneď pri prvom pripojení. V ďalších krokoch ho môžete jednoducho zmeniť. Heslo je nevyhnutné aj pri používaní SMS príkazov.

V programe máte k dispozícii dve skupiny nastavení - základné a rozšírené. V základných nastaveniach určíte, z ktorých šiestich čísiel má prístroj reagovať na hovory a esemesky. Jednotlivým číslam môžete nastaviť obmedzenia. Potvrdenie zmien môže prístroj hlásiť hovorom alebo SMS-kou, to už záleží na vašom rozpočte. V základnom nastavení nechýba ešte nastavenie termostatu.

Tomu môžete určiť dve hodnoty: termostat (SMS príkaz "TERMO") a udržovanie teploty (SMS príkaz "ECO"). Každú hodnotu môžete nastaviť samostatne. Toto je podľa môjho názoru zbytočne mätúce a trvalo mi poriadne dlho, než som rozdiel medzi termostatom a udržovaním teploty pochopil. Nie je totiž žiaden. Slúži jedine na zjednodušenie zapínania kúrenia proti zamrznutiu (udržovanie teploty) a zapínania kúrenia napríklad pred príchodom na chatu (termostat). K obom údajom môžete nastaviť "histeréziu", teda akýsi rozptyl, oneskorenie. Ide o teplotu, pri ktorej sa termostat v oboch prípadoch automaticky aktivuje. Napríklad si nastavíte udržovanie teploty na 5°C, histeréziu (alebo histerézu, v slovenčine sa údajne používajú oba pojmy) na 3°C, z čoho vyplýva zapnutie zásuvky pri 2°C a vypnutie pri 5°C. To isté platí aj pre termostat (hodnota 20°C, histeréza 3°C), ktorý sa pri dosiahnutí 20°C vypne a po poklese teploty na 17°C zase zapne.

V rozšírených nastaveniach môžete GSM zásuvke prikázať, aby vám napríklad každý týždeň (alebo hoci aj každý deň) vo vami určenú hodinu posielala informačnú správu o aktuálnom stave. Výbornou funkciou je stráženie teploty. Pri prekročení hornej hranice (trebárs 35°C) a dolnej hranice (napríklad 1°C) vás prístroj upozorní esemeskou na daný stav. Aj tu môžete využiť histerézu - po návrate o pár stupňov správnym smerom vás zásuvka na zlepšenie situácie môže opäť upozorniť.

V podrobných nastaveniach sa nachádza ešte jedna dôležitá položka - správanie GSM zásuvky po výpadku prúdu. Nerozumiem, prečo je to nastavené na polohu OFF, ale hneď som to zmenil na návrat do posledného stavu.

Ak použijete v prístroji predplatenú kartu, môže GSM zásuvka v nastavenom intervale kontrolovať stav kreditu. Treba v nastaveniach zadať kód pre zistenie kreditu (*100*# pre O2, *111# pre Telekom Easy a Fix), ďalej pozíciu, na ktorej v rámci správy o stave kreditu začína jeho číselná hodnota, samozrejme interval, v ktorom sa bude stav kreditu zisťovať (napríklad každý 7. deň), a tiež minimálnu hodnotu, pod ktorou vám prístroj zahlási kritický stav.

Tlačidlu na zariadení môžete nastaviť len ovládanie zapnutia, alebo aj pridávanie ďalších telefónnych čísiel, ktoré môžu zariadenie ovládať hovorom (len zapnúť a vypnúť) či esemeskou. Ak máte malé deti, oceníte možnosť toto jediné mechanické tlačidlo deaktivovať.

Podrobné ovládanie zariadenia na diaľku sa uskutočňuje pomocou SMS príkazov. Ak máte smartfón s OS Android, stačí si nainštalovať aplikáciu GSMSCKT1. Tá ponúka zmenu rôznych parametrov:

- v základných voľbách nájdete zapnutie, vypnutie, zistenie aktuálneho stavu

- v pokročilých možnostiach nechýba nastavenie termostatu, udržovacej teplot a časovača.

Link na stiahnutie: GSMSCK1 CZ

Časovač je posledná funkcia, ktorú sme doteraz nespomenuli. Ten oceníte napríklad pri zapnutí svetla v dome, keď ste na dovolenke. Jej využitie nájdu aj opatrní používatelia. Ak nie je úplná istota, že na chalupu dorazíte, alebo sa obávate výpadkov GSM siete či slabého signálu, prípadne hrozí, že by ste nemali ako zásuvku vypnúť (mobil so slabou batériou), časovač bude ideálnym riešením.

Ak nemáte smartfón s OS Android, musíte sa naučiť používať správny tvar príkazov cez SMS alebo sa obmedziť len na zapnutie / vypnutie prostredníctvom telefonátu. Ale to by bola škoda. SMS príkazy vždy začínajú heslom zariadenia a pokračujú príslušnými kódmi oddelenými medzerami.

Príklady:

"1234 CASOVAC 05:30:00" zapne zásuvku na päť hodín a tridsať minút.

"1234 TERMO OFF" vypne termostat.

"1234 ECO 5/1" nastaví udržovanie teploty od 4°C do 5°C (teplota 5 stupňov, histeréza 1 stupeň).

"1234 TEMP ALARM 30/1/2" nastaví funkciu stráženia teploty medzi 30°C a 1°C s histerézou 2°C. To znamená, že vám esemeska príde pri poklese teploty pod 1°C, vy hneď nato zapnete kúrenie, teplota začne rásť a GSM zásuvka vás pri teplote 1 + 2°C opäť upozorní, tentoraz na zlepšenie stavu.

Rýchly postup:

- rozbalíte zariadenie

- SIM kartu štandardnej veľkosti, ktorú v ňom chcete používa vložte do staršieho telefónu (nové väčšinou podporujú už microSIM) a zrušte ochranu PIN kódom (v nastaveniach mobilu väčšinou v sekcii ochrana alebo zabezpečenie). Nezabudnite ju aktivovať plateným telefonátom alebo esemeskou.

- SIM kartu bez ochrany PIN kódom zasuňte do GSM zásuvky a tú zastrčte do elektrickej siete

- počkajte na registráciu v GSM sieti, čo potvrdí modré svetlo informačnej LEDky

- do zásuvky pripojte nejaký kontrolný spotrebič, napríklad zapnutú lampu

- stlačte hlavné tlačidlo, lampa sa rozsvieti, opätovným stlačením zase zhasne.

- podržte hlavné tlačidlo na tri sekundy a uvoľnite ho. Dióda začne blikať a vtedy na SIM kartu v GSM zásuvke zavolajte z vášho mobilu.

- odteraz jednoduchým hovorom (počkajte niekoľko zvonení, až hovor zásuvka preruší) prístroj zapnete a ďalším telefonátom vypnete.

- na zložitejšie nastavenia využite SMS príkazy alebo Android aplikáciu. Nezabudnite však na pôvodné heslo 1234!

LED dióda má niekoľko farieb. Modrá indikuje prihlásenie vypnutej zásuvky do siete, zelená zapnutú zásuvku. Neprerušované červené svetlo značí poruchu GSM siete alebo slabý signál.

Záver

GSM zásuvku používam na chalupe na diaľkové spúšťanie kúrenia. V zavretej izbe mám do elektrickej siete neustále zapojený 750 W radiátor prerušený práve týmto zázrakom so SIM kartou. Každý týždeň mi zásuvka posiela SMS s informáciou o aktuálnej teplote, a tak približne viem, koľko hodín pred piatkovým príchodom na chatu treba elektrický radiátor zapnúť. Nábytok tak po večernom príchode nie je studený, sedačka tiež, a dcérka si môže tiež bez obáv sadnúť na nočník. Je to pomocník na nezaplatenie. Prídavné funkcie prepojené s termostatom využijem určite v zime, v ostatných ročných obdobiach väčšinou využijem len aktiváciu telefonátom pár hodín pred príchodom. Jednoznačne však môžem povedať, že by som si GSM zásuvku Flajzar kúpil znovu.

Diskusia k článku:

Matej 30.06.2014 - 23:08

Existuje wifi verzia? to mi príde lepšie do domu, toto 3g riešenie je dobré na tú chatu.

Celá diskusia 1 príspevok