Samsung Omnia 7 (Samsung i8700)

RECENZIA smartfónu Dotykový mobil s OS WP7, 5 Mpix fotoaparátom s AF a LED, podporou HSPA, Wi-Fi, GPS, FM rádiom a 3,5 mm jackom.

Základné parametre:

konštrukcia: klasická s dotykovým displejom,

OS: Windows Phone 7,

procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz,

frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz + UMTS + HSDPA + HSUPA,

rozmery: 122 x 64 x 11 mm,

hmotnosť: 138 gramov (zistená: 139 gramov),

displej: aktívny, dotykový (kapacitný), Super AMOLED 16 777 216 farieb, 480 x 800 b., 51 x 86 mm, uhlopriečka 4'', aktívny pohotovostný režim,

fotoaparát: 5 Mpix, LED blesk, autofókus, záznam videí (1280 x 720 b., 25 fps),

pamäť: 512 MB RAM + 8/16 GB,

správy: SMS, MMS, e-mail, RSS,

globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA,

lokálny prenos dát: Bluetooth 2.1 + EDR, kábel (microUSB), Wi-Fi,

hudba: MP3/AAC prehrávač, 3,5 mm jack, FM rádio s RDS, A2DP,

ostatné 1: Java, internetový prehliadač, videohovor,

ostatné 2: prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer,

batéria: Li-Ion, 1 500 mAh,

výdrž: do 6 h hovoru / 390 h pohotovosti,

SAR: ??? W/kg (norma 2 W/kg),

Neobsahuje/nepodporuje:

xenónový blesk, aktívny kryt objektívu, pamäťové karty, mass storage, minimalizácia aplikácií, multitasking,

Softvérová verzia testovaného telefónu:

finálna,

Obsah balenia:

telefón, batéria, nabíjačka, USB kábel, stereo slúchadlá, potrebné dokumenty

Samsung Omnia 7 je prvým smartfónom kórejského výrobcu, ktorý obsahuje nový operačný systém Windows Phone 7. Ide o výborné pracovno-zábavné zariadenie, ktoré ma osloví nielen funkčnou výbavou, ale aj vydareným dizajnom.

telefónu prešiel aj tentoraz kompletnou obmenou. Narozdiel od predchádzajúcej Omnie II sa tentoraz Samsung viditeľne inšpiroval populárnym iPhonom. Podobnosť s americkým trhákom evokuje najmä zapustené stredové hardvérové tlačidlo. Okolo neho sa však nachádzajú ďalšie dve dotykové tlačidlá. Prednej strane dominuje veľký štvorpalcový Super AMOLED displej, ktorý po zhasnutí podsvietenia splýva s okolitým lesklým rámom. Pravá strana telefónu je pomerne jednoduchá, obsahuje iba dve tlačidlá - spúšť fotoaparátu a zámok displeja. Podstatnú časť zadnej steny tvorí kovový kryt s logom výrobcu a operačného systému. Pod krytom sa nachádza silná 1 500 mAh batéria, ktorá zabezpečí dostatočnú výdrž. Vo vrchnej časti zadnej steny je už tradične umiestnená trojica prvkov - objektív fotoaparátu, LED blesk a mriežka reproduktoru. Ľavá strana patrí spojenému tlačidlu pre ovládanie hlasitosti, v ľavom hornom rohu taktiež nájdete otvor pre pútko. Hudobný 3,5 mm jack a microUSB konektor sa usídlili vo vrchnej stene, mikrofón hľadajte klasicky dole. Konštrukcia a vyhotovenie zodpovedá cene smarfónu, preto nečakajte nič iné len kvalitu. Kombinácia kovu a plastov je dnes už štandardom. Samsung Omnia 7 je napriek svojim väčším rozmerom pomerne ľahké zariadenie, 139 gramov vo vrecku síce neprehliadnete, no nebudú vám ani na obtiaž. Pre porovnanie, iPhone 3GS má hmotnosť 133 gramov, iPhone 4 až 150 gramov a konkurenčné HTC 7 Trophy 140 gramov.

"Samsung sa v prípade dizajnu inšpiroval iPhonom."

Štvorpalcový kapacitný

Omnie 7 sa jednoducho vydaril. Používa rozlíšenie 480 x 800 bodov a dokáže zobraziť až 16 777 216 farieb. Písmo i fotografie sú na Super AMOLED displeji jemné, farby sýte, na displej je jednoducho radosť pozerať. Viditeľnosť na priamom slnku je slabšia, s tým však musíte pri kúpe Samsungov už vopred rátať. Problémy s viditeľnosťou v exteriéroch sú starým známym problémom kórejského výrobcu. Pochváliť však musím rýchlosť reakcií na dotyk, Omnia 7 patrí medzi to najrýchlejšie čo som kedy mal v rukách. Plynulosť systému totiž zabezpečuje gigaherzový Snapdragon procesor s 512 MB pamäte RAM a absenciou multitaskingu.

"Omnia 7 patrí medzi to najrýchlejšie čo som kedy testoval."

Aktuálne novinky s operačným systémom Windows Phone 7 sú softvérovo rovnako vybavené smartfóny, preto si popis rôznych funkcií vypožičiam z predchádzajúcej recenzie na HTC 7 Trophy.

Displej je možné rozsvietiť nielen vypínacím tlačidlom, ale aj stredovým tlačidlom Win. Oceňujem túto možnosť, nakoľko som na podobné odomykanie zvyknutý už z iPhonu. Stačí stlačiť stredové tlačidlo a urobiť krátky ťah prstom. Jedoduché, praktické a navyše som sa nemusel po prechode na Omniu 7 učiť novému odomykaciemu zvyku. Domáca obrazovka pozostáva z viacerých políčok (tiles). Tie reprezentujú skratky k rôznym aplikáciám z hlavného menu či kontaktom. Skratku k webovej stránke či položke v nastaveniach nie je možné vytvoriť. Jednotlivé políčka majú vlastný rozmer, ktorý nie je možné meniť. Prispôsobiť si môžete iba ich usporiadanie a počet. Ja som na domácej obrazovke používal až 15 políčok. Niektoré políčka sú statické, iné zasa aktualizujú svoj obsah. Napríklad odkaz na vlastný profil Facebooku zobrazuje striedavo fotografiu a posledný status, políčko People animuje fotografie kontaktov, kalendár zobrazuje najbližšie udalosti, a podobne. Hlavné menu tvorí zoznam priečinkov (hubov) a aplikácií. Huby združujú aplikácie rovnakého alebo podobného zamerania. Vzhľad menu, ani jeho usporiadanie nie je možné meniť. Položky sú zoradené abecedne. V systéme sa nachádzajú štandardne dve farebné témy - čierna a biela. Na výber máte tiež jedenásť farieb, ktorými si môžete zmeniť vzhľad ikon a niektorých textov. Toľko k prispôsobeniu systému.

Samsung Omnia 7 vo svojej výbave obsahuje päťmegapixelový fotoaparát s LED bleskom, ktorý dokáže nahrávať video v maximálnom rozlíšení 1280 x 720 bodov. Kvalita výsledných fotografií je výborná, svoj názor si môžete urobiť z ukážok v našej galérii. Prekvapili ma široké možnosti prispôsobenia, ktoré v HTC 7 Trophy chýbali. Okrem režimu makro môžete nastaviť vyváženie bielej, farebný efekt, kontrast, saturáciu, ostrosť, jas, hodnotu ISO, veľkosť, kvalitu či aktivovať WDR (wide dynamic range). Rovnaké možnosti prispôsobenia ponúka aj nahrávanie videa. Samsung Omnia 7 však narozdiel od konkurenčného modelu HTC Desire HD nedokáže počas záznamu video zaostrovať.

"Prekvapili ma široké možnosti prispôsobenia fotoaparátu."

O prezeranie snímok a videí sa stará aplikácia Pictures, ktorá je prepojená s Facebookom. Aplikácia pozostáva z viacerých obrazoviek, medzi ktorými sa pohybujete horizontálnym ťahom prsta. Prvá obrazovka zobrazuje náhľad niekoľkých posledných snímok. Druhá zobrazuje posledné pridané fotografie od priateľov na Facebooku a tretia ponúka všetky snímky, zoradené podľa: all (všetky), date (podľa dátumu), favourite (obľúbené). V sekcii all nájdete aj albumy z vášho Facebook profilu. Fotografie je možné prezerať v režime na výšku a tiež aj na šírku displeja. Podporovaný je aj multitouch zoom, ktorý je mimochodom rovnako rýchly ako na iPhone.

UKÁŽKA VIDEA (súbor 8,3 MB, MP4; obraz: 1280 x 720 b., 24 fps, 6 290 kbps; zvuk: AAC, 47 kbps; celkovo: 46,4 MB / min.)

TIP: Jednoduchý a bezplatný prehrávač všetkých možných formátov: VLC Player.

TIP: Ideálny konvertor takmer všetkých video formátov: SUPER.

Hudobný prehrávač zastrešuje Zune, ktorý bude známy najmä fanúšikom Microsoftu. Prehrávač dokáže vašu hudbu roztriediť podľa autorov, albumov, žánrov a skladieb. Zune ničím špeciálnym neprekvapí. Ponúka iba základné funkcie ako opakovanie, shuffle či označovanie skladieb ako obľúbených. Chýba ekvalizér či akékoľvek ďalšie prispôsobenie prehrávača. Počas prehrávania je zobrazený obal albumu a informácie o aktuálne prehrávanej skladbe. Prehrávač funguje aj minimalizovaný. Prekvapením je možnosť umiestniť si skratku na domácu obrazovku k obľúbeným skladbám či frekvencii rádia. Ako som už prezradil, súčasťou aplikácie Music & Videos je aj FM rádio s RDS a videoprehrávač bez podpory DivX. Veľkou nevýhodou prehrávača je, že doň bez nainštalovného počítačového programu Zune žiadnu hudbu nedostanete. Aplikácia je zbytočne zložitá a menšie problémy so synchronizáciou som mal i ja. Konkurenčný iTunes je oveľa jednoduchší a praktickejší.

"Videoprehrávač nepodporuje DivX."

Zabudovaná aplikácia Bing Maps pracuje v režime online a vlastne, funguje takmer rovnako ako konkurenčené Google Maps. Odporúčame preto zainvestovať do kvalitnejšej offline navigácie, ktorá vás sama navedie do cieľa. Zabudované GPS môžete taktiež využiť na geotagging či s aplikáciami ako Twitter, Foursquare a podobne.

Samsung Omnia 7 ponúka 512 MB pamäte RAM a 8 (alebo 16 - podľa verzie) gigabajtov úložného priestoru. Ten nie je možné rozšíriť pamäťovou kartou. Odporúčame zainvestovať do 16 GB verzie, nakoľko necelých osem gigabajtov nemusí stačiť na dostatok HD videí, hudby a navigáciu.

Celú prácu s telefonovaním zastrešuje aplikácia Phone. Tá pozostáva z histórie hovorov, numerickej klávesnice a podaplikácie

. Nevýhodou oproti starším operačným systémom Windows Mobile je, že numerická klávesnica nedokáže inteligentne vyhľadávať v telefónnom zozname. Samotná aplikácia People pozostáva z dvoch obrazoviek - telefónneho zoznamu a Facebooku. Ten zobrazuje posledné statusy, ktoré je možné priamo komentovať či "likeovať". Facebook je taktiež priamo prepojený aj s kontaktami. Ak telefón nájde zhodu v mene, kontaktu priradí fotografiu a umožní prístup k statusom a správam. Telefónny zoznam nie je možné akokoľvek prispôsobiť. Mená sú zoradené štandardne podľa abecedy. Vyhľadávanie funguje v menách i priezviskách. Vo firmách nie je možné vyhľadávať. Čudný ťah zo strany Microsoftu, nakoľko práve používatelia Windowsu patria medzi pracovníkov rôznych firiem. Profily v novom Windows Phone 7 chýbajú, prítomný je iba tichý. Škoda, že ani ten sa nedá časovať.

"Omnia 7 nepodporuje inteligentné vytáčanie."

Textové a multimediálne správy využívajú rovnakú aplikáciu. Prijaté správy sú zobrazené v konverzáciách. Iný typ zobrazenia nie je prítomný. Na písanie správ je možné využiť štandardnú QWERTY klávesnicu v režime na výšku alebo na šírku. Kritiku si zaslúži Microsoft za nevyužitie klávesnice na celú šírku displeja. Napriek tomu je písanie pohodlné a rýchle. Nemal som problém zvyknúť si na iný typ klávesnice. Po vložení akéhokoľvek multimediálneho súboru sa správa automaticky zmení na multimediálnu. Manuálna zmena nie je možná. Nastavenia umožňujú iba (de)aktivovať doručenky.

si zaslúži pochvalu. Je prehľadný, rýchly a dokáže bezchybne pracovať s prílohami. Podporované sú protokoly POP3, IMAP a SMTP, nechýba však ani Exchange. Jednotlivé e-maily sú zobrazované trojriadkovo - veľkými písmenami odosielateľ a malými náhľad správy. Na obrazovku sa tak zmestí iba 5 prijatých správ. Nastavenia takmer úplne chýbajú, umožňujú iba meniť podpis a synchronizáciu. Správy je možné sťahovať každých 15 minút, no podporovaný je aj Push mail. Samsung Omnia 7 si s obrázkami a dokumentami poradí hravo vďaka Microsoft Office. Vďaka tomu máte po ruke pohodlný mobilný One Note, Word, Excel i PowerPoint. Dôležitou súčasťou je aj služba SharePoint, ktorá umožňuje vzdialené zdieľanie dokumentov. Zložitejšie je to s dokumentami vo formáte PDF. Pri pokuse o otvorenie PDF prílohy vás telefón automaticky vyzve na stiahnutie príslušnej aplikácie z Marketu.

"Na editovanie dokumentov poslúži mobilná verzia Office."

zastupuje dobre známa aplikácia Internet Explorer. Prehliadač je rýchly, pohodlný a stránky zobrazuje výborne. Dokáže pracovať s viacerými oknami naraz, pričom ani pri piatich otvorených weboch som nebadal spomalenie. Vďaka akcelerometru dokáže zobrazovať stránky v režime na výšku i na šírku displeja. Neduhom je možnosť zadávať adresu stránky iba v režime na výšku. Ďalšou nevýhodou je absencia Flashu, ktorú by sme však mohli odpustiť. Naopak, neodpustiteľným je nemožnosť prehrávať videá na stránkach. Na YouTube v Internet Exploreri tak môžete rovno zabudnúť. Odporúčame preto nainštalovať bezplatnú Operu Mobile. Pripojenie na internet zabezpečuje celá škála technológií - od GPRS až po HSDPA (do 7,2 Mbps) a HSUPA (do 2 Mbps). Nechýba ani populárne Wi-Fi. Na spojenie s počítačom využijete microUSB konektor (bez podpory mass storage), na Bluetooth zabudnite. Ten totiž nie je určený na posielanie súborov.

"Absencia Flashu zamrzí."

TIP: Prečítajte si články 3G (UMTS) a HSDPA.

Budení môže byť viacero. Každému budíku môžete nastaviť vlastný čas, dni opakovania, tón budenia a názov. Rádiom vás Trophy nezobudí. Jednou z dôležitých súčastí systému Windows Mobile (Phone) je už dlhé roky práve kalendár. Ponúka denný a mesačný náhľad udalostí, pričom práve v mesačnom chýba informačný riadok s aktuálnymi záznamami. Kalendár je prepojený s políčkom na domácej obrazovke i so zamknutou obrazovkou. Zobrazená je vždy iba najbližšia udalosť. Aplikácia umožňuje zobrazenie viacerých kalendárov (napríklad Live, Google, apod.), ktoré si môžete farebne odlíšiť. Súčasťou kancelárskej výbavy je i pohodlná kalkulačka s vedeckými funkciami a pamäťou. Klasická výbava ako poznámky, stopky, konvertor, diktafón či svetový čas úplne chýbajú.

Zaujímavosťou je multitasking. Ten v klasickom prevedení chýba, no niektoré aplikácie dokážu skutočne bežať na pozadí. Jednou z mála aplikácií, ktoré fungujú aj minimalizované je e-mailový klient, hudobný prehrávač či Facebook aplikácia. Ostatné aplikácie sa dajú iba "zastaviť". Keď pri chode aplikácie stlačíte tlačidlo s logom Windows (prostredné), aplikácia sa zastaví na jednom bode a po opätovnom otvorení sa vrátite k bodu, kde ste aplikáciu vypli. Napríklad: prezerám si podstránku Fony.sk, no potrebujem napísať SMS. Stlačím tlačidlo Windows, napíšem a odošlem SMS správu, otvorím Internet Explorer a automaticky som opäť na podstránke, na ktorej som skončil. Aspoň čiastočná náhrada multitaskingu zo strany Microsoftu.

"Multitasking v klasickom prevedení chýba."

Pre hranie a sťahovanie hier v aplikácii Games je nutné vytvoriť si Windows Live konto. Po nastavení regiónu na UK sa nám podarilo stiahnuť aj niekoľko hier. Tie sa zobrazujú v aplikácii Games. Prepojenie so službou Xbox Live je zatiaľ iba hudbou budúcnosti, no tento nápad vyzerá sľubne. Windows Phone 7 by sa tak mohol stať zaujímavou konkurenciou pre iPhone a jeho ponuku hier v AppStore.

Batéria s kapacitou 1 500 mAh poteší. Výdrž pri bežnom využívaní funkcií smartfónu sa pohybuje okolo dvoch dní. Pri častejšom využívaní Wi-Fi počítajte s výdržou do 24 hodín.

Výhody:

- kvalitná konštrukcia,

- skutočne rýchle reakcie,

- široké možnosti prispôsobenia fotoaparátu,

- kontakty prepojené s Facebookom,

Nevýhody:

- telefónny zoznam nevyhľadáva podľa firiem,

- hudbu dostanete do telefónu len cez program Zune,

- absencia pamäťových kariet,

- chýba podpora Flashu a prezerania videí na stránkach.

Orientačná cena: zatiaľ sa nepredáva

Záver

Nová Omnia 7 si ma získala. Voči predchádzajúcim verziám som mal výhrady najmä kvôli operačnému systému. Ikeď nová sedmička má niekoľko vážnych nedostatkov, systém beží v telefóne naozaj rýchlo. Dovolím si tvrdiť, že nová Omnia je popri mojom iPhone 3GS jedno z najrýchlejších zariadení na trhu. Telefón si ma získal taktiež skvelým jemným displejom, výborným e-mailovým klientom a mobilnou Office. Ako používateľ iPhonu by som dokázal odpustiť aj absenciu domácej obrazovky s widgetmi, pamäťové karty či Flash. Ak by Microsoft systém už v tejto dobe doladil, nad Samsungom by som vážne rozmýšľal.

Druhý názor

Richard Hombauer: Omnia s magickým prívlastkom 7 opäť podľahla Microsoftu. A keďže Windows Phone 7 považujem za veľmi nedokonalý OS s množstvom detských nedostatkov, nebudem naklonený ani Omnii 7. Rýchlosť super, rozmery, hmotnosť a spracovanie tiež, aj kapacita batérie je nadpriemerná, ale tam to asi končí. Telefónu chýba slovenská lokalizácia, klávesnicu tiež nijak nezmeníte, nastavení systému je akosi málo, aplikácií v Markete tiež. No, počkajme tak rok a Windows Phone 7 bude zaujímavý systém. Ale Omniu 7 s týmto začiatočníckym systémom, a nech je aj najrýchlejší na svete, v mori plnom konkurenčných Androidov jednoducho odporučiť nemôžem. Alebo sa nájde solventný slovenský hrdina, ktorý nemá problém s angličtinou, doteraz nepoužíval smartfón, resp. používal len nejaký jednoduchší Symbian a chce konečne rýchly, spoľahlivý a drahý dotykáč? V takom prípade má Omnia 7 šancu na úspech.

Produktová stránka: Samsung Omnia 7

Odporúčaná sekcia v diskusnom fóre: Aparáty s Windows mobile

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 04.11.2010 - 00:21

Erik Šípoš: Vyzera vcelku pekne...az na tu zadnu stranu...mohla byt tiez cierna

anonymous11.10.2010 - 17:23 Trvalý odkaz

Rast0: Suhlas s Erikom. Mne sa pozdava.

anonymous11.10.2010 - 17:44 Trvalý odkaz

Peterson: A ze vraj Super AMOLED displeje dosli... :)

anonymous11.10.2010 - 17:46 Trvalý odkaz

Erik Šípoš: WP7 zariadenia budu bez slotu na pamatovej karte, teda styl ala ilol

anonymous11.10.2010 - 17:46 Trvalý odkaz

Richard Hombauer: 8GB bez pamatovej karty je v high-end smartfone malo. Windows phone s dobrym fotoaparatom doteraz vyrobil len Sony Ericsson, aj to len s prizmurenim oci. tak som zvedavy, ci sa v tomto smere cosi zmenilo. ale ten mini blesk natlaceny k objektivu nevesti nic dobre. Skusenosti s tymto OS tiez zatial nie su bohvieako priaznive. Uvidime...

Celá diskusia 49 príspevkov